טס לשמיים: הטייס שחזר בתשובה בעקבות מלחמת יום כיפור

רענן נאמן היה מפקד טייסת, עם עיטור מופת ממלחמת ההתשה • השבר של יום כיפור סימן עבורו שינוי כיוון בחיים, ומאז החליט לחזור בתשובה • והוא ממש לא היחיד • אוקטובר 73' ואני: כתבה רביעית בסדרה

מה לחרדי עטוי זקן ולבוש שחורים מבני ברק, ולמלחמת יום הכיפורים? מה לתלמיד ישיבה שלא שלח את בניו לצבא, ולטראומה של 1973? בגלגול קודם בחייו, לפני השטריימל והציציות, היה רענן נאמן סגן אלוף במילואים, ומפקד טייסת. היה לו גם חבר אחד מאותו מחזור שהתקדם מאוד בסולם הדרגות, והגיע הכי גבוה שאפשר.

 

עוד לפני מלחמת יום הכיפורים, קיבל רענן את עיטור המופת. במהלך טיסת קרב קשה במלחמת ההתשה, הוא איבד את כף ידו, ועם יד אחת מתפקדת, המשיך להילחם, בעודו מתחמק שוב ושוב מטילי האויב. "ידעתי שהמטרה זו אני", הוא זוכר עד היום.

 

בסיום הקרב, אלוהים עדיין לא היה שם. אבל מהרגע שהגלגלים נגעו בקרקע, הוא החל לחלחל, באיטיות ובהתמדה. לאחר מלחמת יום הכיפורים, והשבר שבעקבותיה, צלל נאמן אל נבכי נשמתו, והחל לחזור בתשובה. לא רק עבורו מלחמת יום כיפור פתחה נתיב חדש למעלה; גם את אביה של תמר איש שלום, המלחמה קירבה אל הדת והמסורת.

 

40 שנה אחרי, רענן חזר לבסיס בחצור. הוא ראה את פאר הטכנולוגיה ששוכנת כיום במחסני חיל האוויר, התנסה שוב בהעלאת רגל על הסולם בדרך למטוס, וניסה להבין את הממשק המודרני. הוא גם פגש את אותו חבר מפעם. היום כולם מכירים את החבר כרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ.

 

היום נאמן נמצא הכי רחוק משם. כשהוא נזכר בימים ההם, הוא יודע שאם יבוא נכדו ויודיע לו כי בכוונתו להתגייס לקורס טייס, ימליץ לו לוותר, וללכת בדרך המאוחרת בה הלך סבו, שנים לאחר שירד מתא הטייס.