דיווח מיוחד מטורקיה: ארדואן טוען לניצחון על ישראל, לא כולם מקבלים את ההתנצלות

שליח חדשות 10 לטורקיה מדווח כי התגובה הכללית להתנצלות הישראלית על תקרית המרמרה היא אוהדת, אולם יש מי שלא מוכן לקבל את הפיוס. "רק כשהם יתרחקו מההתנהגות והדעות האלימות שלהם, רק אז אנחנו נקבל את ההתנצלות שלהם", הבהירה קרובת משפחה של אחד מהרוגי המרמרה. בשוק קוראים לתיירים לחזור

  • פורסם ב:
  • 24/03/2013 22:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/03/2013 22:30
  • |

(3:52 דקות)

המסר המרכזי שעובר היום (ראשון) בטורקיה, בעקבות הפיוס עם ישראל, הוא: "ניצחנו". מראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן, דרך השרים והעיתונים, כולם מספרים שישראל התכופפה ונכנעה. מה שהכי חשוב לארדואן כרגע, הוא להצטייר כמגן העם הפלסטיני.

 

מוקדם מאוד לדבר, בשלב הזה, על חזרה ליחסים טובים, או אפילו נורמליים. בעוד שברוב העיתונים, כמו גם ברחוב, קיבלו את הפיוס עם ישראל בשמחה גדולה, היה גם מי שהתנגד לו.

 

"רק כשהם יתרחקו מההתנהגות והדעות האלימות שלהם, רק אז אנחנו נקבל את ההתנצלות שלהם", הבהירה קרובת משפחה של אחד מהרוגי המרמרה. "אם אקבל את הפיצויים, כל אגורה אעביר בעצמי לפלסטינים", הבטיח עוסמן גליק, שנפצע במשט.

 

"הקשרים בין ישראל לטורקיה נמשכים כבר 500 שנה"

ארדואן עצמו דאג היום לצנן את הרוחות ואמר כי הפיוס ייצא לפועל רק אם ישראל תעמוד בהתחייבויותיה. "מה ישראל עשתה? הרגה את תשעת האחים, תשעה ילדים, בים הפתוח, כמו שאהידים", אמר ראש ממשלת טורקיה בנאום.

 

בשוק באיסטנבול, לעומת זאת, התמונה שונה. "הקשרים בין ישראל לטורקיה נמשכים כבר 500 שנה", הסביר מחמט בכדיר, סוחר בשוק. "הטורקים לא שונאים את העם בישראל, הם לא אויבים שלנו".

 

גם בקהילה היהודית של טורקיה נושמים לרווחה. 18 אלף היהודים במדינה סבלו מאוד בשנים האחרונות מהיחסים העכורים בין המדינות. "זה טוב שהיחסים בין ישראל לטורקיה השתפרו", אמר דניס אוג'לון, חבר בקהילה היהודית באיסטנבול. "אנחנו מבסוטים מזה".

במסגרת הפיוס - פרויקט צינור הגז לטורקיה

לפיוס הישראלי-טורקי יש גם היבט כלכלי. בקרוב מאוד יחלו קידוחי הגז "תמר" ו"לווייתן" להפיק גז שברובו מיועד לייצוא. אלא שלייצא גז זה עסק מאוד לא פשוט, שדורש להפוך את הגז לנוזל. לכאורה, הפתרון המתבקש הוא להקים מתקן המרה באשקלון או באילת, שם הופכים את הגז לנוזל ו מייצאים אותו לכל רחבי העולם.

 

אלא שעלותו של פתרון כזה היא כ-12 מיליארד דולר, והוא צפוי להתנגדויות עזות של תושבים ומערכת הביטחון. מאז עליית שלטון האחים המוסלמים במצרים, גם הנמלים שם לא זמינים כרגע. האופציה המועדפת היא לייצא את הגז דרך טורקיה באמצעות צינור תת ימי שאורך של 500 קילומטר.

 

עד היום, בגלל המשבר עם ישראל, עצרה ממשלת טורקיה כל התקדמות משמעותית בעניין זה. הטורקים אמרו לגורמים הישראליים אנחנו שלא תהיה התקדמות, עד שלא תיפתר המחלוקת המדינית. גורמים המעורבים במגעים שהתנהלו עם התורכים אומרים כי נושא צינור הגז היה נוכח בדיונים על הסכם הפשרה בין המדינות לאורך כל הדרך.