,

האיטי: בית החולים הישראלי שהוקם בשטח מטפל בעשרות ניצולים

חברי משלחת הסיוע הישראלית להאיטי ממשיכים בנסיונות החילוץ של תושבים לכודים תחת הריסות הבתים. מנהל המשלחת הרפואית סיפר לחדשות 10 כי עד כה טופלו במקום עשרות אזרחים, מרביתם ילדים שהובאו עם שברים רבים שקובעו בקרטון ובעזרים מאולתרים אחרים

משלחת הסיוע הישראלית שנחתה אתמול בהאיטי הקימה כבר את בית החולים הנייד הגדול ביותר במקום. הרופאים החלו הערב (שבת) כבר לטפל בעשרות פצועים שחלקם מגיעים לאחר ששמעו ברדיו המקומי על קיומו של בית החולים הישראלי.

מנהל המשלחת הרפואית, אלוף משנה ד"ר איציק קרייס, סיפר לחדשות 10 שעד כה טופלו עשרות אזרחים, מרביתם ילדים שהובאו עם שברים רבים שקובעו בקרטון ובעזרים מאולתרים אחרים ובשעות האחרונות בוצעו כבר שני ניתוחים.

המשלחת ערוכה לשהייה בת שבועיים במדינה מוכת האסון, אולם ד"ר קרייס מעריך שאם גל המטופלים יימשך באותו הקצב, תיאלץ המשלחת לחדש את הציוד הרפואי ואף להאריך את שהייתם.

שר הבריאות בהאיטי ציין לטובה את העובדה כי דווקא ישראל פתחה את בית החולים הגדול ביותר, על אף שהיא המדינה היחידה מבין המשלחות שאין לה אזרחים שנפגעו באסון.

במקביל נמשכים נסיונות החילוץ של אנשים שעדיין נותרו תחת ההריסות שגרמה רעידת האדמה. הערב מתמקדים החיפושים באזור מטה האו"ם בבירה שקרס, בו היו בזמן הרעש 120 איש, ביניהם מתנדבת יהודיה.

מניין ההרוגים ברעידת האדמה עומד נכון לשעה זו על 50 אלף בני אדם, אך שר הפנים במדינה מספר כי לפי הערכת גופי הבטחון, מספר הקורבנות עלול להגיע ל-200 אלף. תמונות לווין של הבירה פורט או-פרינס מראות כי רק רבע מהבניינים בעיר נשארו לעמוד על תילם.

מוקדם יותר העריך שר הבריאות של האיטי כי 75 אחוזים מעיר הבירה נהרסו ברעש האדמה וכי אזורים שלמים צריכים להיבנות מחדש. על פי ההערכות המספריות שסיפקה ממשלת האיטי, רעידת האדמה בעוצמה של 7 בסולם ריכטר שפגעה באזור ביום רביעי, הינה ככל הנראה, אחת מעשר רעידות האדמה הקטלניות שהיו מעולם.

באו"ם טוענים כי בין שליש למחצית מהבניינים בעיר הבירה נפגעו או נהרסו כליל, וכי הוגשה בקשה לסיוע של 550 מיליון דולר, עבור שלושה מיליון בני אדם, שנפגעו עקב רעש האדמה. מהפדרציה הבינלאומית של הצלב האדום נמסר, כי משלחת מטעמם הנושאת כמות אדירה של ציוד לסיוע, עושה את דרכה להאיטי מכיוון הרפובליקה הדומיניקנית, דרך היבשה - בגלל עומס המשבית את שדה התעופה.

יצויין כי ממשלת האיטי העבירה את השליטה על נמל התעופה המרכזי לידי ארה"ב באופן זמני, וזאת בכדי לזרז את העברת הסיוע ממשלחות הסיוע השונות. דובר הארגון מסר, כי משלחות הצלב האדום מנורבגיה, פינלנד, ספרד, דנמרק, ויפן יגיעו לעיר הבירה תוך שש שעות.

בו בעת, הכאוס בעיר ההרוסה ממשיך למשול. כנופיות משתלטות על הרחובות ובוזזות את הניצולים, ומאות אלפים של תושבי האי נמצאים בחסך חמור של מי שתייה, עקב נזק שנגרם לצינורות המים העירוניים. החשש העיקרי של הממשלה כעת, הוא מפני התפרצות אלימה עוד יותר של התושבים.