,

דניס רוס: "אובמה נחוש למנוע מאיראן פצצה גרעינית, גם במחיר פעולה צבאית"

בכיר אמריקני נוסף מצטרף להתבטאויות האחרונות בדבר הנחישות האמריקנית למנוע מאיראן להתחמש גרעינית. דניס רוס, ששימש עד לאחרונה כיועץ הנשיא למזרח התיכון, אומר: "כל האופציות על השולחן ואם כל האמצעים האחרים מוצו, עושים ככל הנדרש". לדבריו, היחסים בין אובמה לנתניהו טובים: "כשראש הממשלה מצלצל, הנשיא לא מהסס להגיב. הם דנים גם בנושאים רגישים"

  • פורסם ב:
  • 21/12/2011 21:51
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/12/2011 03:10
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

"הממשל האמריקני לא מוכן לקבל איראן חמושה גרעינית". כך אמר אמש (רביעי) דניס רוס, מי שהיה עד לאחרונה יועצו הקרוב של הנשיא ברק אובמה לענייני המזרח התיכון. בראיון בלעדי לחדשות 10 הבהיר רוס כי בנושא האיראני "כל האופציות על השולחן ואם כל האמצעים האחרים מוצו, עושים ככל הנדרש".

 

כשנשאל רוס על ההתבטאויות האחרונות של שר ההגנה, ליאון פאנטה, והרמטכ"ל האמריקני, הגנרל מרטין דמפסי, בדבר תקיפה אפשרית באיראן השיב כי דבריהם משקפים את העובדה שהממשל האמריקני מתייחס לנושא האיראני ברצינות רבה מאוד וכי מדובר במצב לא מקובל עבורו. עם זאת, הוא ניסה להרגיע את התומכים בתקיפה ואמר כי הזמן לתקיפה עוד לא הגיע: "הממשל ממשיך להאמין שיש ברשותנו זמן ומקום להשגת המטרה - שאיראן לא תהיה מדינה חמושה בנשק גרעיני - באמצעים שאינם צבאיים. ללא ספק מוטב להשתמש באמצעים דיפלומטיים אבל העובדה היא שארצות הברית לא מוכנה לאמץ עמדת חסימה כלפי איראן".

  

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

"אם אובמה יחליט, הוא מוכן לפעול"

רוס הבהיר כי הנשיא אובמה מסוגל לקבל את ההחלטה על תקיפה צבאית: "אף נשיא לא מקבל החלטה בנוגע לשימוש בכוח לפני שהוא מוכרח לעשות זאת. אף נשיא לא יבחר בשימוש בכוח בקלות דעת. כשפאנטה אמר שהאופציה הצבאית היא האחרונה ולא הראשונה, אני חושב שזה דפוס החשיבה. אבל נשיא מתגאה בכך שהוא עושה את מה שהוא אומר, כך שאני חושב שאם הוא יסיק את המסקנות שהדבר נדרש, הוא מוכן לבצע את הפעולות האלו".

 

באשר לשאלה אם וושינגטון תעדיף שירושלים תהיה זו שתרים את הכפפה ותתקוף באיראן השיב רוס כי מדינתו דואגת לעצמה ולא שולחת אחרים לבצע משימות שלה: "כשארצות הברית דואגת לביטחונה הלאומי, כמעט בכל המקרים ארצות הברית תעדיף לפעול בעצמה כדי להגשים את האינטרסים האלה לביטחון לאומי". הוא לא הסכים לומר מה תהיה התגובה האמריקנית לו ישראל תתקוף.

 

רוס הכחיש גם שהיחסים בין הנשיא אובמה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הם יחסים קרים והבהיר כי במובן המקצועי, הם נפגשו אולי יותר מכל המנהיגים האחרים ושוררת ביניהם פתיחות. "זה מעניין שכשראש הממשלה מרגיש צורך לדבר עם הנשיא, הוא מתקשר אליו והנשיא לא מהסס להגיב. הם דנים בנושאים רגישים ואני חושב שבנושא חשוב זה אפשר לסמוך על כך שהם ידברו ברצינות רבה. אני חושב שהם כבר עשו זאת". בנושא זה הזכיר רוס את מקרה ההסתערות על השגרירות הישראלית בקהיר, במהלכה צלצל נתניהו לאובמה וביקש ממנו להשפיע על הצד המצרי כדי לחלץ את הישראלים הלכודים, כפי שאכן קרה.

שר ההגנה האמריקני: "נשק גרעיני איראני הוא קו אדום"

אתמול אמר רמטכ"ל צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, כי צבאו נערך לתקיפה אפשרית באיראן. עם זאת, הוא הביע חשש כי האיראנים יבינו באופן מוטעה את הכוונה האמריקנית, דבר העלול לגרום לדבריו להידרדרות של כל האזור לקרב. "זו תהיה טרגדיה לאזור ולעולם כולו", הזהיר הגנרל.

 

באותו היום הבהיר שר ההגנה האמריקני, ליאון פאנטה, כי מדינתו תעשה כל שביכולתה למנוע מאיראן להשיג פצצה גרעינית. "נשק גרעיני בידי איראן הוא קו אדום מבחינתנו", הדגיש. להערכתו של פאנטה, בדומה למה שמעריכים בישראל, איראן תוכל להשיג נשק גרעיני בתוך כשנה. "זה ייקח להם בערך שנה עד שהם יוכלו לעשות זאת, אולי אפילו פחות", אמר שר ההגנה האמריקני. "אבל כל זה נכון אם אין להם מתקן חשאי איפשהו שבו הם כבר מעשירים דלק גרעיני. ובמקרה הזה הם יכולים להאיץ את התהליך".