,

עשור של טרור: מתקפת ה-11 בספטמבר, פיגועי התאבדות בישראל

כמעט כל אחד יודע איפה הוא היה כשאירעו פיגועי ה-11 ספטמבר 2001 בניו יורק - האירוע הגדול של העשור האחרון, שפתח עידן חדש של טרור עולמי. בישראל, שנת 2009 תזכר כזו שבה לא היה פיגוע התאבדות - לראשונה זה עשור. אבל בעולם העשור הזה מסתיים לו בעוד ניסיון לפוצץ מטוס בין אירופה לארה"ב רק לפני כמה ימים

  • פורסם ב:
  • 30/12/2009 23:15
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/12/2009 23:15
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

(6:48 דקות)

האירוע הגדול של העשור האחרון יהיה כנראה מועמד טוב גם לאחד האירועים המשמעותיים של המאה כולה. 11 בספטמבר 2001 זיעזע את ארה"ב, את העולם המערבי, את העולם המוסלמי ובקיצור - את האנושות כולה.

עידן חדש של טרור עולמי נפתח באופן חסר תקדים. מאות שנים של זעם מוסלמי עצור, הוטחו אל תוך מגדלי התאומים, ועולם שלם ונאיבי שהתחיל עד אז לדבר על "קץ ההיסטוריה", שמע פתאם מושג שהיה זר לו - ג'יהאד.

ג'ורג בוש, נשיא שנבחר בבחירות מפוקפקות ולא ידע עד אז על קיומה של מדינה בשם אפגניסטן, מצא את עצמו מוביל את העולם החופשי למה שרבים סבורים שהוא התנגשות בין תרבותיות, בין ציוויליזציות.

"זו מלחמת עולם כי זה לא הטרור הישן המסורתי שבו ארגון מקומי רצה דרישות פוליטיות והפעיל טרור מקומי. זה טרור שלא רוצה רק להשיג הישג פוליטי, אלא לקרוא תגר על דרך החיים המערבית", מסביר אל"מ (מיל') ליאור לוטן, חוקר טרור בכיר במרכז הבינתחומי.

בראש המאבק להשבת הגדולה הערבית התייצבה דמות אניגמטית שעד אז לא היתה ממש מוכרת – אוסמה בן לאדן. אבל בניגוד לדמותו הצנומה והסגפנית, השאיפות של בן לאדן ושל המליונים שמזדהים איתו רחוקות מלהיות צנועות.

אמריקה ההמומה שמעולם לא ספגה מכה כה קשה, התאוששה והכריזה על מלחמה בטרור. היעד הראשון היה אפגניסטן ומשטר הטליבאן שלה, שנתן חסות לבן לאדן. הטליבאן הופל בזריזות, אך אמריקה שקעה במלחמת התשה במדינה ששום כובש זר עוד לא ניצח בה. הדבר לא הפריע לבוש לסמן את היעדים הבאים. "איראן, עיראק, קוריאה הצפונית ובעלי בריתן הטרוריסטים הינם ציר הרשע", אמר.

טרור בישראל: פיגועי תופת ברחבי המדינה

באותו זמן עמד הציבור הישראלי בפני מתקפת טרור חסרת תקדים מצד כל הארגונים הפלסטינים: חמאס, ג'יהאד וגם פתח. החברה הפלסטינית כולה התגייסה למאבק חסר הבחנה נגד כל הישראלים באשר הם.

אל מול גלי הטרור קרסו התפיסות הפוליטיות של הישראלים שעד אז התווכחו בין ימין לשמאל, על הדרכים לפתרון הסכסוך. פתאם הסכסוך נראה חלק מאותו מאבק גלובלי שבין איסלאם למודרניות בין מזרח למערב.

רבים מהישראלים בשמאל ובימין חוו התפכחות ונעו למרכז, בבחינת אם אין פתרון לסכסוך - השאלה היא רק איך מנהלים אותו. ישראל יצאה למבצע חומת מגן בשטחים ובתוך כמה שנים הראתה לעולם שאפשר להתמודד עם הטרור. המחבלים המתאבדים נעלמו מערי ישראל, וגם בעולם, אחרי מתקפות בלונדון ובמדריד, החלה המלחמה העולמית בטרור להראות תוצאות.

"זו מלחמת עולם, אבל ההישג המרכזי, המבצעי בה הוא העברת אזור הלחימה מאזור המגורים שלנו, ממדריד, מלונדון ומניו יורק אל אפגניסטן, עיראק, סודן ועזה", מסביר לוטן.

לאל-קאעדה אין היום מפקדה אחידה ומתפקדת ומאז ה-11 בפטמבר הם גם לא הצליחו לבצע מתקפה נוספת על אדמת ארה"ב. עם זאת, הניצחון עוד רחוק. באפגניסטן, פקיסטן ועיראק ממשיכים להתפוצץ ולדמם. עבור עשרות אלפי אנשים באזור הזה, הטרור הוא מקצוע.