,

העליון דחה את הערעור והשאיר את העונש: קצב אנס, שיקר וירצה 7 שנים

שלושת שופטי העליון קבעו פה אחד כי אין להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי, שהרשיע את קצב בשני מקרי אונס, וקבעו כי הוא יכנס לכלא ב-7 בדצמבר. "מצאנו כי א' עדה אמינה, אין ספק שלא הייתה הסכמה ליחסי מין", כתבו השופטים לגבי הנאנסת וקבעו כי לא היה רומן בינה לבין קצב. כשהשופטת נאור הקריאה את הדברים, קצב גיחך עם בנו. השופט ג'ובראן מתח ביקורת על מני מזוז והתקשורת

  • פורסם ב:
  • 10/11/2011 01:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/11/2011 11:52
  • |

(4:42 דקות)

פרק שחור בהיסטוריה של ישראל - הנשיא לשעבר משה קצב הולך לכלא: שופטי בית המשפט העליון דחו הבוקר (חמישי) באופן מלא את ערעורו של קצב על הרשעתו באונס והשאירו על כנו את גזר דינו. משה קצב יילך לשבע שנים בכלא ב-7 בדצמבר, אחרי שהשופטים החליטו שלא להתערב בהחלטה של בית המשפט המחוזי וקבעו: "אין ספק שלא היתה הסכמה לקיום יחסי מין, לא עלה ספק לגבי מה שאירע בין קצב ל-א'".

 

לקריאת הכרעת הדין המלאה של שופטי בית המשפט העליון »

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

משה קצב - ממשכן הנשיא לבית המשפט » 

 

שלושת שופטי העליון מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן, קיבלו את החלטתם פה אחד, והצדיקו את בית המשפט המחוזי על שקיבל את עדותה של א' ממשרד התיירות. "עדותה של א' אמינה, התנהגותה לא היתה קלת דעת. הסתירות בעדויות אינן מהותיות", נכתב בהכרעת הדין. השופטת עדנה ארבל קבעה כי גם א' מבית הנשיא היא עדה אמינה.

 

השופטים התייחסו גם לגרסתו של הנשיא לשעבר, וקבעו כי "קו ההגנה החלופי של קצב הוא אותה גברת בשינוי אדרת. העדויות שהתיישנו מוכיחות דפוס התנהגות של קצב. בית ההמשפט אינו מקבל את טענות האליבי שלו. הראיות על האונס במלון תואמות את גרסתה של א' ". קצב האזין להכרעת הדין בפנים חתומות, וגיחך עם בנו על חלק מדבריה של השופטת נאור.

השופט ג'ובראן: "כגובה התפקיד - כך גובה הנפילה"

בהמשך התייחס השופט ג'ובראן לטיעונים להחמרת העונש ואמר: "כגובה התפקיד כך גובה הנפילה. לכל אישה יש זכות על גופה. עבירות אינוס היא עבירה מבזה שפוגעת בגופה של אישה שלעיתים אין לה מרפא. חומרת המעשה עולה בדרגתה עם נעשה שימוש של מרות". השופטים התייחסו גם לכך שהנשיא לא הביע חרטה.

 

 

עדויות משה קצב בבית המשפט:

 

מנגד התייחסו השופטים גם לטיעונים להקלה בעונש. "המשפחה של המערער סבלה אמוד, המערער אמר כי אינו ישן כבר שנים ומשפחתו חשה נרדפת. מאדם נערץ הוא הפך למושפל", קבעו השופטים.

 

שלושת השופטים התייחסו בהכרעת הדין גם לסיקור התקשורתי של פרשת קצב. השופט ג'ובראן מתח ביקורת על ראיון שהעניק היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מני מזוז לערוץ 10 וקרא לו "תקלה מצערת". הוא קבע כי העיסוק התקשורתי בפרשה חצה כל גבול. "אל לנו להיגרר אחרי התקשורת", אמר. קצב צעק באולם "מעולם לא התראיינתי", ובנו ליאור ניסה להרגיע אותו.

 

סנגורו של קצב, עורך הדין אביגדור פלדמן, אמר כי בית המשפט דחה את כל חלקי הערעור והוא אינו מסכים לו. "בית המשפט אמר דבר אחד והוא הנאמנות של המתלוננת . אני לא מאחל לכל אחד מאיתנו שתגיע אישה או גבר שיגידו אנסת אותי. אין שום סיכוי מול מתלוננת שרוכשת את אמונו של בית המשפט. הוכחנו באופן חד משמעי שלפחות אחד ממקרי האונס לא יכול היה להתרחש", אמר פלדמן. "המתלוננת שיקרה במקרים רבים יותר. היא טעתה ולא אמרה אמת", הוסיף.

 

סיכום יומו של קצב (1:42 דקות)

קצב הגיע לבית המשפט ללא רעייתו

קצב הגיע לבית המשפט אחרי שיצא הבוקר מביתו בקרית מלאכי בליווי אחיו יורם ובנו, מהיציאה האחורית בביתו, וזאת כדי לא לפגוש את העיתונאים הרבים שהמתינו בכניסה הראשית. רעייתו גילה שנמנעה בעבר ללכת עימו לבית המשפט נשארה בביתה גם הפעם.

 

אחד מבניו של משה קצב, אשר הגיע לבית המשפט העליון לקראת ההכרעה בערעור, אמר הבוקר לפני הדיון כי הם  אופטימיים משום שאין ברירה אחרת. "אבא שלנו עובר תקופה מאוד קשה אבל עדיין יש בנו זיק של אופטימיות שאולי בית המשפט העליון יהפוך את ההחלטה ויבטל את העונש", אמר לחדשות 10.

 

בחודש מארס האחרון גזרו שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב שבע שנות מאסר על הנשיא לשעבר שהורשע בשני מעשי אונס, מעשה מגונה, הטרדות מיניות ושיבוש הליכי משפט. בנוסף נגזרו על קצב שנתיים של מאסר על תנאי בתנאי שלא יבצע עבירות מין במשך שלוש שנים מיום שחרורו, וכן שנת מאסר בתנאי שלא יעבור באותו פרק זמן על החוק למניעת הטרדה מינית. כמו כן נגזר עליו לשלם 100 אלף שקל כפיצוי ל-א' ממשרד התיירות ו-25 אלף שקל למתלוננת ל'. השופטים אף קבעו שיש במעשיו קלון.

 

פרשת קצב - מבית הנשיא לבית הכלא (3:12 דקות)

 

במהלך הערעור הוצג קו הגנה שונה

בערעור שהגישו עורכי דינו של קצב בחודש מאי האחרון, ימים ספורים לפני שהנשיא לשעבר היה צפוי להתחיל לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו, הם תקפו את המתלוננת א' ממשרד התיירות ושמו דגש על הביקורת שהשמיעו שופטי בית המשפט המחוזי על המעורבות של התקשורת בפרשה. במהלך הדיונים, הם אף הציגו קו הגנה שונה מזה שהוצג קודם לכן וטענו כי בית המשפט המחוזי התעלם מראיות לגבי יחסיו של קצב עם א' ממשרד התיירות, אשר גם אם אינן מתיישבות עם גרסתו של קצב, שהכחיש שקיים יחסים עם א', לא מתארות אונס אלא יחסים בהסכמה.

 

העדויות ממשפט קצב:

 

בנוסף, במהלך הדיונים בבית המשפט העליון, הדגישו פרקליטיו של קצב כי במשטרה ובפרקליטות המדינה החליטו לפתוח במלחמת חורמה נגד הנשיא לשעבר. פרקליטו של קצב, ציון אמיר, אמר במהלך אחד הדיונים כי במהלך החודשים האחרונים, ובשנים שקדמו למשפט, דמותו של קצב "הושחרה ועוותה, וכל חיבוק תמים שנתן או קיבל הפך לעבירה". קצב עצמו התפרץ לעבר השופטים ואמר: "הפרקליטות אמרה כי אם היה מדובר באזרח רגיל אז לא היה מוגש כתב אישום".

כל התגובות לדחיית הערעור (1:51 דקות)