,

ח"כים ורופאים לליצמן: בטל את הקיצוץ בסל הבריאות לטובת טיפולי שיניים

סגן שר הבריאות העביר השבוע במשאל טלפוני החלטה לפיה 65 מיליון שקלים מסל הבריאות יוקצו לטובת מימון טיפולי שיניים לילדים. הרופאים וחברי הכנסת מוחים על ההחלטה שתפגע בסיוע לחולים אחרים הנזקקים לעזרה במימון טיפולים מסל התרופות. ביום ראשון תתכנס ועדת הסל לדיון בנושא

(23 שניות)

חולים, רופאים וחברי כנסת קראו הערב (חמישי) לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לבטל את הקיצוץ בסל הבריאות לטובת טיפולי שיניים לילדים בסך של 65 מיליון שקלים.

ביום ראשון אמורה להתכנס ועדת סל התרופות לישיבתה האחרונה לקביעת התקציב. ההערכות הן כי הישיבה תהייה סוערת במיוחד בשל העובדה שמקצת מחברי הוועדה אינם מרוצים מהפגיעה בתקציב סל התרופות לטובת טיפולי שיניים.

שרי הממשלה אישרו השבוע בהצבעה טלפונית את הצעתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, להעביר 65 מיליון שקלים מתקציב התוספת לסל הבריאות על מנת לממן רפורמה בטיפולי השיניים לילדים בישראל. עד כה מומנו טיפולי השיניים לילדים, כמו לכלל האוכלוסיה מביטוחים משלימים ופרטיים ללא תמיכתה של המדינה.

בעקבות ההחלטה נשמעה ביקורת ברחבי הקשת הפוליטית כיוון שהעברת התקציבים לטובת טיפולי השיניים - משמעותו קיצוץ בתקציב סל התרופות לשנת 2010. "כשאנו מחליטים החלטה כזו, המשמעות המיידית היא שקבוצה גדולה של חולים במחלות הכי קשות לא יוכלו לקבל מענה למחלות הקשות שלהם", אמר ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי בדיון שנערך בועדת העבודה והרווחה השבוע בעקבות ההחלטה.

ח"כ יולי תמיר תקפה אף היא את ההחלטה ואמרה: "המהלך הנוכחי הוא בעייתי כי ברור שכאשר החומה הבצורה של ועדת הסל נפרצת, זו רק ההתחלה". תמיר פנתה אל ליצמן וביקשה ממנו שיפנה אל משרד האוצר בבקשה שהוא יקצה את הכסף "כדי שלא תהיה פגיעה בועדת הסל".

ליצמן ביקש להבהיר בדיון כי מנכל משרד הבריאות ביחד עם קופות החולים עובד על תכנית מסודרת בנושא ואמר כי הטיפולים יחלו באמצע שנת 2010. לגבי הטענות על ביצוע "מחטף לילי" בכך שהשרים אישרו את המהלך טלפונית, אמר ליצמן "אני תיכננתי להביא את הנושא לישיבת ממשלה ביום ראשון שעבר. חשבתי שלקראת הישיבה של ועדת סל התרופות ביום ראשון הבא, הם חייבים לדעת איזה סכום עומד לרשותם". לטענתו, ההצעה לבצע משאל טלפוני היתה של מזכירות הממשלה.