,

פרס לאירופה: "לא מאמין בלכפות פתרון בירושלים, מקווה שהאיחוד יעזור לנו"

רגע לפני ששרי החוץ של האיחוד האירופי ידונו בהכרזה על ירושלים "בירת ישראל ופלסטין", אומר נשיא המדינה כי יש להגיע להסדר בהידברות. בנושא הסורי הבהיר פרס כי "ישראל רוצה לדבר עם דמשק ישירות, אבל אי-אפשר לדון על הגולן בלי לדבר על התנתקות סורית מחיזבאללה ואיראן"

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס היום (שלישי) לכינוס שרי החוץ של האיחוד האירופי, בו צפויה להתקבל ההחלטה להכריז על ירושלים "בירת ישראל ופלסטין", כפי שקובעת ההצעה השבדית. "כל נושא שנוי במחלוקת כדאי לברר בהידברות בין הצדדים", אמר פרס במסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם מייסד "יוטיוב" צ'אד הארלי, לרגל השקת ערוץ הנשיא באתר.

"אני לא מאמין בלכפות פתרון, שלום דורש הרבה סבלנות ולפעמים יש תסכול בדרך. אני רוצה להאמין שהאיחוד האירופי יעזור לנו ולא ייצור מצב מבלבל", המשיך נשיא המדינה.

"שלוש הדתות הגדולות חופשיות בפולחן שלהן, וזו אחריותנו. צריך לחפש פתרון, שיבטיח את המשכיות חופש הפולחן הזה ואת אחריותה של מדינת ישראל במקום".

לאחר מכן התייחס פרס להתבטאויות של בכירים סורים, שהתעקשו הבוקר כי נסיגה מהגולן היא תנאי מוקדם לחידוש המשא ומתן עם ישראל, והבהירו כי דמשק לא תסכים לתיווך צרפתי בין הצדדים. "תמיד כשיש חדשות טובות לגבי סוריה, הסורים מוציאים הכחשות וזו שגיאה", אמר הנשיא.

"אנחנו רוצים שלום עם סוריה ורוצים לדבר עם סוריה ישירות. שלושה ראשי ממשלה כבר הציעו לסוריה טווח רחב של אפשרויות, וסוריה סרבה. אי-אפשר לדבר על רמת הגולן בלי לדבר על התנתקות של סוריה מאיראן והחיזבאללה.

"הייתי מאוד רוצה שנגיע לשלום בין ישראל לסוריה. יש סימנים מנשיא סוריה שהוא רוצה שלום. הדרך הקצרה ביותר היא להיפגש פנים מול פנים ואז להגיע להסדר".

מוקדם יותר אמר שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, כי על ישראל להתחייב לנסיגה מהגולן כדי לחדש את המגעים עם דמשק. "ישראל לא יכולה להשיג גם שלום וגם אדמה, ותצטרך לוותר על אחד הדברים", הבהיר הדיפלומט הסורי. בהתייחסו לזהות המתווך במשא ומתן, אמר מקדאד כי דמשק דבקה בעמדתה, לפיה רק טורקיה יכולה לתווך בין הצדדים.