,

פרשנות: הפיגוע בדמשק – נקמה של "אל-קעידה" בסוריה על הקשר עם איראן

הפיצוץ היום באוטובוס בסוריה הוא חלק ממלחמת השיעים בסונים שמתנהלת במזרח התיכון. "אל-קעידה" אינה מקבלת את הקשרים שמנהלת סוריה הסונית עם איראן והשיעים ולכן ביקשה - לסגור חשבון

(1:10 דקות)

הפיצוץ שארע היום באוטובוס בסוריה, במהלכו נהרגו לפחות 5 בני אדם, הוא סגירת חשבון של ארגון "אל קעידה" עם דמשק בשל קשריה עם איראן. כך מעריך פרשן חדשות 10 לענייני ערבים, צבי יחזקאלי.

"אל-קעידה לא מקבלת את זה שאסד נותן תמיכה לאיראנים", מסביר יחזקאלי. לדבריו, במזרח התיכון מתנהלת מלחמה בין הפלגים הסונים והשיעים בעיראק, תימן, לבנון, מדינות המפרץ ועכשיו נראה כי היא הגיעה גם לסוריה.

לפי יחזקאלי, סוריה, שהיא מדינה סונית, חשופה להאשמות רבות מצד מדינות ערב שהיא המדינה היחידה שמארחת את האיראנים והשיעים. לראיה, באוטובוס שהתפוצץ היו עשרות איראנים שהגיעו לבקר באתר דתי שיעי באזור. בנוסף, טוען יחזקאלי, יש שאומרים כי ברחובותיה של סוריה מסתובבים אנשי משמרות המהפכה האיראניים.

"איראן היא הפטרון גם של סוריה וגם של חמאס", מסביר יחזקאלי. בחמאס מתייעצים עם האיראנים גם בנושא שליט. לדברי יחזקאלי, על רקע היחסים בין איראן לחמאס סביר כי גם ההכרעה בעסקה להחזרת שליט תגיע בסופו של דבר מטהראן.

רשת הטלוויזיה "אל-ג'זירה" דיווחה הבוקר כי עשרות בני אדם נפצעו בהתפוצצות מטען חבלה באוטובוס של עולי רגל איראניים בפרבר של דמשק, בירת סוריה. שר הפנים הסורי הכחיש את הדיווחים וטען כי לא מדובר בפיגוע טרור. "זה בסך הכל צמיג של אוטובוס שהתפוצץ וגרם להרוגים", טען.