,

בדיקת חדשות 10: דירות מוזלות – בעיקר למגזר החרדי

אם לא הצעירים, מי בכל זאת מקבל דיור מוזל מהממשלה? משרד השיכון מפרסם מכרזים לרכישת דירות מוזלות, אבל מבדיקת חדשות 10 עולה שהם פונים בעיקר למגזר החרדי, מבלי שזוגות צעירים יוכלו בכלל להתמודד על המכסה הממשלתית

(2:18 דקות)

מול המחאה החברתית באוהלים, שלף שר השיכון פתרון קסם: מכרז לשיווק דירות קטנות בשיטה המכונה "מחיר למשתכן". במבט ראשון, הרעיון נראה מוצלח: במקום לחלק אדמה ליזם שהציע תמורתה תשלום גבוה לאוצר, הקרקע תינתן לקבלן שהתחייב למכור את הדירה במחיר הכי נמוך.

 

אבל איך מחליטים מי יקבל את הדירות? זו לא בדיוק הגרלה שיוויונית. נוהל פנימי במשרד השיכון שהגיע לידי חדשות 10 מבטיח עדיפות ברורה למגזר החרדי בנגישות אל הדירות המוזלות. 30% מהן יוקצו למשפחות בנות 7 ילדים ויותר. עוד 30% יועברו רק להורים שלהם בין 4 ל-6 ילדים. רק 20% מהדירות המוזלות יישמרו לתושבים בלי ילדים - זוגות צעירים.

 

על פניו, זה נראה כמו נוהל מפלה - כזה שמשריין דירות זולות לחרדים מבלי שמשפחות קטנות יותר יוכלו בכלל להתמודד על המכסה הממשלתית. אבל במשרד השיכון, מתברר, דווקא לא מוטרדים באי השיוויון. "הרבה דברים במדינה מפלים, מה לעשות?", תוהה נציגת המשרד. אגב, קריטריונים אחרים כמו עבודה, תשלום מסים, שירות צבאי או השכלה לא מופיעים במסמך המשרד.

 

מה דעתכם? ספרו בפייסבוק חדשות 10 »