,

דיווח: ישראל תבהיר לסוריה שהיא מכירה ב"פיקדון רבין"

רשת "אל ערבייה" דיווחה כי נשיא צרפת ימסור היום לנשיא סוריה איגרת מראש הממשלה, בנימין נתניהו • על פי הדיווח, יכלול המכתב פירוט של עמדותיה של ישראל בנוגע לחידוש המו"מ בין הצדדים, וכולל הכרה בפיקדון רבין - לפיו ישראל מתחייבת לסגת מרמת הגולן בתמורה לערבויות לביטחונה

(1:56 דקות)

צרפת תמסור איגרת מטעם ראש הממשלה, בנימין נתניהו לנשיא אסד במהלך ביקורו בפריז ביום שישי. כך דיווחה הלילה (חמישי) "רשת אל-ערבייה". על פי הדיווח, האיגרת תכלול פירוט של עמדות ישראל בנוגע לחידוש המשא ומתן עם דמשק.

המסר הישראלי כולל הכרה ב"פיקדון רבין" וקורא לסורים להתחיל במשא ומתן. מדובר בהתחייבות שהפקיד ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין בידיו של מזכיר המדינה האמריקאי דאז, וורן כריסטופר לפיה ישראל תיסוג מכל רמת הגולן בתמורה לשלום מלא וסידורי ביטחון עם סוריה.

על פי הדיווח, צרפת מוכנה לתת לישראל ערבויות מדיניות וביטחוניות בנוגע להסדרים בגולן וצויין כי התיווך הצרפתי בין ישראל לסוריה נעשה בידיעת ארה"ב.

אמש נפגש ראש הממשלה עם נשיא צרפת בפריז. הפגישה בין השניים, שהתקיימה בחלקה בארבע עיניים, נמשכה כשעה ו-45 דקות. "אני אשמח לכל הזדמנות למשא ומתן מיידי עם סוריה ובלבד שיהיה ללא תנאים מוקדמים", אמר נתניהו בפגישה.

"לפתוח במשא ומתן עם סוריה"

גם שר הביטחון התייחס למשא ומתן אפשרי עם דמשק. "מדינת ישראל בטוחה וחזקה ולצידה מדינה פלסטינית, כשהן חיות בשלום זו לצד זו, זהו היעד הקונקרטי וזהו מרכיב מרכזי בחזון של שלום אזורי כולל. כדי להשלים את התמונה אפשרי וחשוב בעיתוי נכון לפתוח ולהיכנס גם למשא ומתן עם סוריה", אמר ברק בטקס חלוקת מלגות בתל-אביב לאחר ששב מביקורו המדיני בארה"ב.

"יש לזכור בכל מצב את האינטרסים הביטחוניים והחיוניים שלנו, אבל אסור לזלזל באיתותי הנכונות לשלום שמגיעים לאחרונה לדמשק. הסיכונים מסביבנו ידועים היטב: איראן החיזבאללה והחמאס. אבל, הדרך היחידה למנוע מהם להרים ראש ולהיאבק בהם בכל הכוח היא לדבוק באפשרות להגיע להסדר", ציין שר הביטחון.