,

נתניהו: ספינת הנשק - פשע מלחמה שיש לחקור

ראש הממשלה שב ובירך את צה"ל ואת מערכת הביטחון על תפיסת ספינת הנשק: "מדובר בפעולה חשובה לביטחון ישראל". בתדרוך עיתונאים בקריה בתל אביב ציין נתניהו כי הקהילה הבינלאומית אמורה לעסוק בהברחות של איראן לחיזבאללה במקום בדוח גולדסטון

(1:13 דקות)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (חמישי) לתפיסת ספינת הנשק שהייתה בדרכה לסוריה מאיראן ואמר כי ניסיון ההברחה הזה מהווה פשע מלחמה שהעצרת הכללית של האו"ם הייתה צריכה לחקור ולהוקיע אותו ולעשות כינוס מיוחד עבורו.

חיל הים השתלט על ספינת נשק בדרכה לסוריה>>
חיזבאללה מכחיש כל קשר לאמצעי הלחימה על הספינה>>
נתיבי ההברחה של ארגון חיזבאללה - כך זה עובד>>
תיעוד: כך פשטה השייטת על ספינת הנשק>>

נתניהו הודה בתדרוך עיתונאים שקיים בקריה בתל אביב, יחד עם הרמטכ"ל ושר הביטחון, לכל הגורמים שסייעו בתפיסת הספינה. "אני מבקש להודות לשר הביטחון, לרמטכ"ל, למפקד חיל הים, לזרועות הביטחון והמודיעין ולמפקדי צה"ל וחייליו, שעשו פעולה חשובה לביטחון ישראל", אמר ראש הממשלה.

"נתפסה כמות אדירה של נשק שנשלח מהמשטר האיראני לסוריה, ומשם היה אמור לעבור לחיזבאללה", תיאר נתניהו את פרטי המקרה. לדבריו, רוב הנשק כלל רקטות שמטרתן העיקרית הייתה "להרוג כמה שיותר אזרחים - נשים, ילדים וזקנים".

נתניהו הוסיף: "זה פשע מלחמה שהמשטר האיראני מתכנן לאפשר לחיזבאללה לשוב ולפגוע באזרחים. זה מה שהקהילה הבינלאומית הייתה אמורה לעסוק בו במקום לעסוק בדוח גלודסטון. הדבר לא ירתיע אותנו ולא ימנע מאיתנו להמשיך ולפעול למען אזרחי ישראל".

ראש הממשלה ציין בדבריו כי אין צבא מוסרי יותר מצה"ל שעומד בפני פושעי מלחמה. "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית, ובמיוחד מדינות אחראיות, יכירו באמת".

הבוקר הספינה FRANCOP ואנשי הצוות עזבו את נמל אשדוד לאחר שהתברר שאין להם שום קשר לאמצעי הלחימה שנמצאו. ישראל איפשרה לספינה לשוב לנתיבה והיא יצאה בחזרה לים התיכון. 11 אנשי הצוות שהיו מעוכבים על הספינה, בהם קפטן ממוצא פולני ואנשי צוות נוספים מאירופה ומדרום מזרח אסיה, שוחררו כאשר חיל הים סיים לפרוק את כל מכולות הספינה.

על סיפונה נמצא נשק רב אך לא נמצא נשק מפר איזון שכמוהו לא הכירה ישראל בגזרה של חיזבאללה. במשרד החוץ מתכוונים לזמן שגרירים ונספחים זרים כדי לצפות במצבורי הנשק.

חיזבאללה פרסם מוקדם יותר הודעה רשמית בה הוא מכחיש כל קשר לאמצעי הלחימה שנמצאו על גבי הספינה. בהודעה שהוציאה מחלקת ההסברה של הארגון, נמסר כי הוא מכחיש באופן גורף כל קשר לו ו"לנשק שהאויב הציוני טוען כי החרים". בחיזבאללה אף גינו את "הפיראטים הישראלים", כהגדרתם, הפועלים במים הבינלאומיים.