,

איראן: הפרלמנט אישר מינוי של מחבל לתפקיד שר ההגנה

אחמד וחידי, המבוקש בגין מעורבותו בפיגוע במרכז היהודי בארגנטינה בו נהרגו 85 בני אדם, זכה לתמיכה חסרת תקדים בקרב הצירים. מלבד וחידי, אישר הפרלמנט את מינויים של 17 שרים נוספים, בהם ד"ר מרזיה וחיד דסטג'רדי - האישה הראשונה שתכהן כשרה ברפובליקה האסלאמית

הפרלמנט האיראני אישר היום (חמישי) ברוב גדול את מינויו של אחמד וחידי לתפקיד שר ההגנה בממשלתו החדשה של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. וחידי מבוקש על ידי האינטרפול בגלל מעורבותו בתכנון הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, בו נהרגו 85 בני אדם.

וחידי נבחר ברוב חסר תקדים, לאחר ש-227 מבין 286 צירי הפרלמנט הביעו את תמיכתם במועמדותו. במהלך הפיגוע הקטלני בארגנטינה שימש וחידי מפקד היחידה המיוחדת של משמרות המהפכה, והרשויות בארגנטינה מייחסות לו מעורבות מרכזית באירוע. האיראנים אומרים, כי מדובר בהאשמות מופרכות.

הצגת מועמדותו של וחידי לתפקיד שר ההגנה לפני כשבועיים עוררה ביקורת קשה בישראל. "החלטתו של נשיא איראן למנות את אחמד וחידי לתפקיד שר ההגנה מוכיחה שוב את טיבו של המשטר באיראן ואת כוונת מנהיגו", אמר אז שר הביטחון אהוד ברק. "על העולם ללמוד היטב מקרה זה ולבדוק את כוונתו של הממשל האיראני והעומד בראשו, הממנה טרוריסט לשר ההגנה בממשלתו".

לראשונה באיראן: אישה מונתה לתפקיד של שרה

מלבד מינויו של וחידי, אישר הפרלמנט האיראני את מינויים של 17 שרים נוספים. בסך הכל אישרו הצירים 18 מתוך 21 המועמדים שהוצגו על ידי אחמדינג'אד.

בין המועמדים שאושרו נמצאת ד"ר מרזיה וחיד דסטג'רדי, שמונתה לתפקיד שרת הבריאות, והיא האישה הראשונה שתכהן בממשלה מאז המהפכה האסלאמית ב-1979. מועמדותיהן של שתי הנשים הנוספות שהציע אחמדינג'אד לתפקידי שרת החינוך ושרת הרווחה – נדחו.

למרות ששלושה מבין 21 המועמדים של אחמדינג'אד לא אושרו, הממשלה תתחיל את עבודתה באופן מיידי. ביום ראשון יתכנס הקבינט החדש לישיבתו הראשונה.