,

למה כדאי יותר להיות חולה במרכז מאשר בפריפריה

מרכז על רפואי אחד לאזור הצפון ואחד לדרום, פחות משלושה רופאים לאלף איש וכ-1.5 מיטות אשפוז לכל אלף איש - זו המציאות העגומה של הרפואה בפריפריה. תוסיפו לזה את המרחקים, הנסיעות הארוכות והדוחק במרכזים הרפואיים וקיבלתם שירותי רפואה על סף קריסה. לא פעם, זה גם נגמר במוות

(13:27 דקות)

קריסת מערכות - הפרויקט המלא>>

 

שרית ואטריו חולה בסרטן. בעולם מתוקן זה היה עוד סיפור מתוך סיפורים רבים של חולי סרטן אחרים. אבל שרית מתגוררת בכרמיאל. כדי לעבור את הטיפולים במחלת הסרטן היא נאלצת לנסוע בכל פעם שעה וחצי לכל כיוון למרכז ההקרנות היחיד בצפון - בבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

אבל הנסיעות ואובדן ימי העבודה של בני המשפחה שנאלצים להתגייס למה שהפך לפרויקט הן בעיה שולית לעומת העובדה שמכון הקרנות אחד משמעותו: זמן המתנה ממושך ביותר עד לקבלת הטיפול. בישראל ישנם שישה בתי חולים שמוגדרים "מרכזי על". הם אלה שיכולים להעניק טיפולים לכל בעיה רפואית - מניתוחי לב, דרך טיפול נמרץ ועד טיפולי הקרנות. היחס בין מספר המרכזים למספר התושבים קטן ככל שמתרחקים מהמרכז.

 

באזור שבין חדרה לגבול הצפון חיים למעלה שני מיליון תושבים המטופלים על ידי מרכז על אחד - בית החולים רמב"ם. מאשדוד ועד אילת חיים כמיליון איש שיישלחו במקרה חירום לבית החולים סורוקה בבאר שבע. באזור המרכז, על 3.5 מיליון תושבים בתא שטח קטן ישנם שלושה מרכזי על - איכילוב, בילינסון ושיבא.

 

בעיית המרחק היא דבר אחד, אבל ניתן לטפל בה ולפתור אותה בדרך אחת - צמצום המחסור ברופאים מומחים המתרחקים מהפריפריה, בעיקר בשל חוסר היכולת להשלים הכנסה בקליניקות פרטיות בין ההתרוצצויות בין בתי החולים. באזור הצפון יש 2.3 רופאים לכל אלף איש, באזור הדום 2.9 רופאים ובאזור תל אביב - 4.3 רופאים לאלף איש. במרכז ישנן גם 2.5 מיטות אשפוז לכל אלף נפש, לעומת 1.5 מיטות בפריפריה.

 

המצב שנוצר מייצר גם פתרונות יצירתיים, כמו שימוש במצלמות אינטרנט על מנת להביא את הרופאים של מרכזי העל לחולים בבתי החולים הקטנים יותר. אבל זה לא מספיק. רחוק מלהספיק. המחסור בכוח אדם באזורי הפריפריה גם עלה בחייהם של מטופלים. מטופלים כמו מאגי אדרעי מאילת שסבלה מכאבי ראש, בחילות וסחרורות, והרופא אליו נשלחה לא הצליח לאבחן את הבעיה.

 

בסוף, כשהגיעה לבית החולים, התגלה שהיא סובלת מנוזלים בחדרי המוח. בית החולים מבהיר שהיא חייבת לעבור ניתוח על ידי נוירוכירורג. כזה נמצא בדרום רק בבאר שבע. היא הובהלה באמבולנס, אבל בדרך לשם מתה.