,

מיהו עומר סולימאן - האדם השני החזק במצרים?

ראש המודיעין המצרי שהפך היום רשמית לאדם השני החזק במדינה היה כזה שנים רבות. מדובר באדם שפועל רבות במזרח התיכון, מנסה לפייס בין הפלסטינים לישראל ובין הפלסטינים עצמם וגם מתווך במגעים לשחרור שליט. מינויו מהווה הכרזה עליו כיורשו של הנשיא מובארק. פרופיל

(4:18 דקות)

סגן נשיא מצרים, עומר סלימאן, הוא אדם חזק בזירה המצרית והמזרח תיכונית. הוא לא זקוק לתואר שקיבל היום (שבת) על מנת להיחשב מספר שניים במצרים ועדיין, רבים לא יודעים מיהו. הנה מספר פרטים על האיש שייתכן שיחליף בעתיד את חוסני מובארק בתפקידו.

 

גנרל עומר סולימאן, ראש המודיעין המצרי, נחשב לאחד מאנשי סודו הקרובים ביותר של מובארק. במשך שנים הוא משמש כאחראי על שירותי המודיעין, מוביל קו נוקשה נגד החמאס ובעיקר נגד האיום מבית - האחים המוסלמים. סולימאן הוא גם בן בית במסדרונות השלטון בירושלים ובתל אביב. הוא שימש כמתאם הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית וכדמות המצרית הבכירה ביותר שעסקה בתיווך בין ישראל לחמאס במשא ומתן לשחרור גלעד שליט.

 

בנוסף, הוא עושה את התיאום הביטחוני בין ישראל למצרים במלחמה השקטה שהן מנהלות נגד איראן. הוא השקיע זמן רב בניסיונות הפיוס בין חמאס לפתח וזימן את הצדדים לדיונים שנמשכו חודשים בקהיר עד שנכשלו. הוא, אגב, האשים  את חמאס בכישלון השיחות.

 

חבר הכנסת בנימין בן אליעזר (העבודה) מכיר את סולימאן שנים ארוכות. לדבריו, במצרים, להוציא האחים המוסלמים, רואים חשיבות עצומה בשלום עם ישראל. "השלום עם ישראל הוא ממש אינטרס עליון, גם בעיני מובארק וסולימאן", אמר. "אין לי ספק שהסכם השלום לא ייפגע בכל משטר, להוציא משטר של האחים המוסלמים".

 

מינויו לתפקיד כמוהו כהכרזה עליו כיורש של מובארק. הנשיא המצרי נמנע במשך 30 שנות שלטונו למנות לו סגן, גם כאשר נסע בשנה האחרונה לגרמניה לצורך טיפולים רפואיים. ההימנעות מהמהלך גררה אחריה ביקורת רבה מצד גורמי אופוזיציה במצרים. הדעה הרווחת לאורך השנים הייתה שחוסני שואף למנות את גמאל בנו לתפקיד הנשיא, ביום מן הימים. התמונות בהן נשבע סולימאן לתפקיד אמורות להרגיע את ההמון הזועם ובעצם מסמנות את ההכרזה על היורש.