,

נאום אובמה: יוצא דופן, שלא התחמק מנושאים כאובים

צבי יחזקאלי התרשם מנאומו של אובמה, שלא התחמק מנושאים כואבים. הוא למד היטב איך לדבר אל המוסלמים, והכוונה היא לא רק ל"סלאם עליכום". בן לאדן ואיראן כבר מיהרו לגנות, אבל העולם הערבי המתון התפעל מהפניה הישירה

(3:09 דקות)

פרשן חדשות 10 לענייני ערבים, צבי יחזקאלי, סבור כי נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, נשא נאום יוצא דופן וישיר, שבו הוא לא התחמק מנושאים כואבים. ניכר כי הוא התכונן היטב, ולמד איך לדבר על המוסלמים מעבר ל"סלאם עליכום".

התגובות בעולם הערבי>>
בישראל הרוחות סוערות>>
נאומו המלא של אובמה במצרים>>

לטענת יחזקאלי, אובמה מחל על כבודו והציג את האני מאמין שלו תוך כדי הבהרה כי הוא מתנגד לפרשנות האלימה של האיסלאם.המסר שלו הוא: "אני אתכם, לא בא לחפש את השונה אלא את הדומה".

מהות הדברים של אובמה היא שיש משימה שהונחה לפתחה של האומה האיסלאמית וכוללת את עניין הדמוקרטיה, שוויון האישה, והצורך ליזום כלפי ישראל. הוא קורה להם לשכוח את העבר ולפתוח דף חדש, דבר שמצריך עבודה של חינוך. זו תהיה משימה לא פשוטה למוסלמים, ולכן יחזקאלי סבור כי אובמה הצליח לשלב בין נאום נעים לאוזן ובמקביל שם את הדברים על השולחן.

בעולם הערבי כמובן מיהרו להגיב לנאום. מהצד הקיצוני, מנהיג אל קאעדה אוסמה בן לאדן כבר צוטט כנותן פסק הלכה: "אסור לכרות בריתות בין מוסלמים ליהודים". גם האיראנים טענו כי אין חדש בנאום, והם מחכים לשינוי המהותי. בעולם הערבי המתון, לעומת זאת, התפעלו מהפניה הישירה אליהם והרחוב הערבי התרגש מכך שיש מי שרואה אותו.