,

בשבוע הבא: השליח האמריקני המיוחד למזה"ת חוזר לאזור

המאמצים של ממשל אובמה לקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים נמשכים - גם במישור המעשי. לאחר שהנשיא האמריקני הבטיח היום כי הבית הלבן מחוייב להבנות אנאפוליס, יצאה מוושינגטון הודעה על הביקור הצפוי של מיטשל. הוא יוועד עם נתניהו וליברמן וינסה להבין כיצד לדעתם צריך לקדם את התהליך

משרד החוץ האמריקני הודיע אמש (שני) כי השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל יגיע לביקור נוסף במזרח התיכון בשבוע הבא.

מטרת הביקור היא פגישה עם ראש הממשלה החדש בנימין נתניהו ושר החוץ החדש אביגדור ליברמן. מיטשל ינסה להבין כיצד לדעתם יש לקדם את חזון שתי המדינות ואת תהליך אנפוליס.

לוח הזמנים הצפוף של מיטשל בביקורו השלישי באזור במסגרת תפקידו החדש, יכלול גם ביקור במצרים, במפרץ הפרסי ובצפון אפריקה.

מוקדם יותר שיגר נשיא ארצות הברית מסר לישראל - ולשר החוץ ליברמן כשהבהיר שיפעל נחרצות לקידום השלום בין ישראל לפלסטינים במתווה אנאפוליס.

"הרשו לי להיות ברור: ארה"ב תומכת באופן חד משמעי בפתרון שתי המדינות, ישראל ופלסטין, החיות זו לצד זו בשלום ובביטחון, כפי שהתחייבו הצדדים באנאפוליס", אמר אובמה המבקר בטורקיה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה, כי "ישראל מעריכה את מחוייבותו של הנשיא אובמה לביטחונה, ואת רצונו לקדם את תהליך השלום. ממשלת ישראל מחוייבת לשני יעדים אלה ובזמן הקרוב תגבש את מדיניותה ותתחיל לפעול עם ארצות הברית למען השגתם".

בלייר: הסיכויים לשלום תחת ממשלת נתניהו - קלושים

ובינתיים, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, זוכה גם לתמיכת הקרמלין. אבו מאזן המבקר במוסקבה נפגש היום עם נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב.

השניים שוחחו על המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ועל הבעיות האזוריות במזרח התיכון. בפגישתם אמר מדבדב לאבו מאזן, כי רוסיה תתמוך בהסדר במזרח תיכון ובמיוחד בהקמת מדינה פלסטינית. אבו מאזן הודה למדבדב על התמיכה ועל הכוונה לערוך פסגה במוסקבה במהלך השנה.

ולמרות ההצהרות והביקורים שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בליייר, הביע הערב פסימיות לגבי הסיכויים להשיג שלום בין ישראל לפלסטינים בתקופת הממשלה הנוכחית. בלייר שדיבר לאחר פגישה עם בנימין נתניהו אמר, כי הוא מאמין שראש הממשלה הישראלי מבין כי הנוסחה היחידה לשלום היא הקמה מדינה פלסטינית לצד ישראל.

שליח הקוורטט הוסיף לדעתו נתניהו ישתכנע לקדם את הנושא "אם יתקיימו התנאים הנכונים ליצירת שלום". עם זאת, בעקבות בחירתו של ראש הממשלה הימני הביע בלייר סקפטיות לגבי הסיכויים של הקמת מדינה פלסטינית בזמן הקרוב אך שב והבהיר את עמדתו לפיה "הפתרון היחידי האפשרי שיעבוד כאן הוא הקמת שתי מדינות שיחיו זו לצד זו בשלום".