יואה, תושב פינלנד בן 39 שמקבל מהמדינה הכנסה בסיסית, חדשות 10

"כסף משמיים": מי ירצה לעבוד כשהוא מקבל כל חודש הכנסה מהמדינה?

לצד העניין הגובר בהכנסה בסיסית אחידה שתשולם לכולם, התכנית שמיושמת בפינלנד מעוררת גם לא מעט הסתייגויות. מי ירצה לעבוד, בזמן שהוא מקבל צ'ק קבוע מהאוצר? מי יסכים לשלם מסים כדי לממן בטלה של אחרים? ואיך הפערים בחברה יצטמצמו, כשבמקום להעביר כסף לחוליות החלשות, יתחלקו כולם בקצבאות הרווחה? • כתבה שנייה בסדרה

לצד העניין הגובר ב"הכנסה בסיסית אחידה" - שתשולם לכולם, בלי תנאים ובלי בירוקרטיה, התכנית מעוררת גם לא מעט הסתייגויות. בראשן: מי ירצה לעבוד, כשכל אזרח יקבל ממילא צ'ק קבוע מהאוצר?

 

אם תשאלו את יואה, תושב פינלנד בן 39 שמשתתף בניסוי שמריצה ממשלתו ובמסגרתו הוא מקבל כל חודש מהמדינה 560 אירו, התכנית רק מתמרצת אותו להשקיע וליזום: "כעת אני יכול להסתכן ולפתוח עסק, בלי שאצטרך להילחץ בכל הנוגע למזון או לדברים בסיסיים".

 

>> לכתבות נוספות בסדרה - "כסף משמיים":

האם בעתיד המדינה תחלק לכל אזרח וללא תמורה "הכנסה בסיסית"?

 

הפינים גם מבהירים, שהסכום שניתן לתושבים המשתתפים בניסוי, אינו מספיק כדי לשרוד כלכלית, והמשתתפים אינם יכולים להתבטל. "צריך להיות אמן כדי לחיות מסכום כזה בפינלנד", אומר יואה. אולם מעטים מאלה שמקבלים הכנסה בסיסית בפינלנד, עובדים גם במשרה מלאה.

 

שאלה נוספת שתכנית הכנסה בסיסית מעלה היא מי מאיתנו יסכים לשלם מיסים גבוהים, כדי לממן את הבטלה של אחרים? "הכנסה בסיסית גבוהה לכל אזרח תהיה מודל יקר מאוד, שידרוש שיעור מס גבוה למימונו", מודה הכלכלן הראשי של הסתדרות העובדים בפינלנד. קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל מעריכה כי העלות של מודל הכנסה בסיסית היא עצומה: "העלות היא בין 160 ל-170 מיליארד ש"ח בשנה, שזה בערך פי שלושה ממה שאזרחים מוציאים היום על קצבאות רווחה".

 

וזה מוביל לבעיה העיקרית של מודל הכנסה בסיסית. איך הפערים בחברה אמורים להצטמצם, כשבמקום להעביר כסף לחוליות החלשות, כולם אמורים להתחלק שווה בשווה, באותן קצבאות רווחה - עשירים ועניים, אנשים במצוקה ולא במצוקה? "אם ניקח את הסכום שהולך היום לקצבאות ונחלק אותו כהכנסה בסיסית לכל האוכלוסייה הבוגרת, אז זה אומר שכל אדם בוגר יקבל בערך 900 שקל לחודש, שזה כשליש מקו העוני", אומרת קרנית פלוג. "זה אומר שאנשים שמתחת לקו העוני - יישארו בעוני מרוד".

 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג(חדשות 10)