האם בריחת המתנדבים הזרים האירופים מדאע"ש מסמנת את קיצו?

מנגנוני ביון ברחבי העולם נמצאים במירוץ לתפוס את הפעילים של ארגון המדינה האסלאמית ששבו לאירופה. כיצד המערב יראה עם חזרתם? "הם יעשו הכל למען אללה" • הפרק האחרון בסדרת הכתבות של צבי יחזקאלי עם העדויות על עלייתה ונפילתה המהירה של הח'ליפות האיסלאמית

רעש הריסוק של המדינה האסלאמית נשמע בכל המזרח התיכון. פליטיה נפוצים לכל עבר. אך אין לדעת עכשיו כיצד ימשיך הרעיון להדהד בעולם.

 

לכול אלו שעמדו מול צוות חדשות 10 וסיפרו את קורותיהם בדאע"ש ברור שהארגון לא הולך לשום מקום, אלא רק משנה צורה כדי להמשיך ולקדם את מטרותיו. המדינה האסלאמית תמשיך לתקוף את העולם במערב מחוץ למזרח התיכון.

 

לפרקים הקודמים בסדרת הכתבות:

נשות דאע"ש: "אחרי שלושה חודשי שטיפת מוח הן ירצו לבצע פיגוע"

האסירים במתקני העינויים של דאע"ש: "לא משנה מה תאמר - תמות"

"הוא הרג את אמו בכיכר": פנים אל פנים מול מחבלי דאע"ש

"ראיתי בעיניים שלי הוצאה להורג": וידוייהם של אנשי דאע"ש


ומכיוון והיא התמוטטה בעיראק וסוריה - היא עוברת למקום אחר. מחבל לשעבר בארגון סיפר לצבי יחזקאלי ולצוות חדשות 10 כי כשהפעילים שבים לאירופה עם מגיעים עם "רעיון הנקמה - לפוצץ את רומא, להרוס את לונדון ולהפציץ את הבית הלבן".

 

הכוח שמייחד את דאע"ש מכל ארגון טרור אסלאמי בעולם הוא נהירת עשרות אלפי זרים, בעיקר מהעולם המערבי שהביאו איתם ידע, טכנולוגיה, שיטות חשיבה וניהול, ובעיקר כוח לוחם בעתודה שיגיע לאירופה. ובכלל, לכל מקום ממנו יצא וישוב ויכה אם לא בפיגועים אז בשורשים של טרור.

 

לכולם היה ברור שלמרות שהזרים לא מדברים ערבית הם עדיין נחשבים למיוחדים ומיוחסים, כאלו שמובילים את המדינה. מוחמד, קצין ביטחון לשעבר בדאע"ש סיפר כי "הכי חשוב זה לבצע". אבו עבדאללה, לוחם לשעבר בדאע"ש אמר כי הגיעו זרים ממדינות רבות - "צרפתים, גרמנים, אפגנים, צ'צ'נים ויש אפילו אמריקנים".

 

אחד מהם הוא רופא אוסטרלי שהצטרף לארגון ואף מככב בסרטון התעמולה שלו. בסרטון התעמולה נראה הרופא מבקש מהצופים להצטרף לדאע"ש: "אם אינכם יכולים להגיע לכאן, הג'יהד אינו מוגבל רק לשטחי סוריה ועיראק, כי למען אללה יש להילחם בכל מקום".