דוברו לשעבר של חומייני: "לדעתי רוחאני שיקר באו"ם. איראן רוצה נשק גרעיני"

35 שנים למהפכה באיראן – מוחסן סזגרה, אחד המקורבים ביותר לאייתוללה חומייני, מתראיין לראשונה לערוץ טלוויזיה ישראלי. הוא חושף כי צה"ל היה אחד המודלים להקמת משמרות המהפכה באיראן, מסביר מדוע ישראל אינה אויב, ומתווה לנשיא הנוכחי רוחאני דרך לשקם את הכלכלה: "הוא צריך להיות גורבצ'וב של איראן. להאמין בפרסטרויקה"

  • פורסם ב:
  • 31/01/2014 01:45
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/01/2014 01:45
  • |
  • כתבים:
  • נדב איל

החודש לפני 35 שנים העולם חזה באירוע נדיר שישנה את פני המזרח התיכון: השאה מוחמד רזא פהלווי, שליט עריץ ומגלומן, ידיד נאמן של אמריקה וישראל, חוזה בהתפוררות משטרות בהפגנות ענק ובתביעה אחידה לרפובליקה. השאה נמלט, ובתוך ימים נוחת באיראן האייתוללה חומייני. כך קם משטר האייתוללות.

 

מוחסן סזגרה היה דוברו של חומייני, ויושב ראש רשות השידור הראשון של איראן אחרי המהפכה. סגן ראש הממשלה בשנות ה-80, וממייסדי משמרות המהפכה. לראשונה, הוא מדבר עם ערוץ טלוויזיה ישראלי.

 

(10:02 דקות)

 

"הייתי חבר בהתאחדות הסטודנטים המוסלמים ותנועת השחרור של איראן בחו"ל, שהיתה תנועה מחתרתית דאז", הוא מספר על הימים הראשונים. "האמנו בחומייני כמנהיג התנועה. הוא היה האדם בשבילנו. יכולנו להפוך אותו לסמל של התנועה האסלאמית".

 

"הוא היה אדיב בשיחות פרטיות, עד ששכחת שהוא אדם כל כך קשוח", הוא אומר על יחסיו עם חומייני. הוא מתאר גם את הקמת משמרות המהפכה: "למדתי בארצות הברית על הצבאות באמריקה, ישראל, שוייץ, וייטקונג. כיצד ניתן לגייס אזרחים בעת מלחמה. הצבא הישראלי היה מודל טוב, ואחד המודלים שלנו ליצירת משמרות המהפכה".

 

"כיום, משמרות המהפכה זה כמו מאפיה. זה קשור לטרור, לפוליטיקה, לסחר בנשים, בסחר בסמים", הוא אומר. "כיום הארגון הזה מפלצתי". לאחר זמן מה, הוא קרא מחדש את הרעיונות של מנהיגי המהפכה, ותפס את עצמו - "אמרתי 'וואו, טעות גדולה'".

"אין לנו סיבה להילחם בישראל, הם לא אויבים שלנו"

סזגרה הפך לרפורמיסט וניסה להתמודד על נשיאות איראן ב-2001, אבל הושלך לכלא. "אמרתי שאין לנו סיבה להילחם בישראל, הם לא האויבים שלנו", הוא מספר על הרעיונות שהעלה. "הם לא מחזיקים באדמות שלנו, אין לנו גבולות משותפים. הסטודנטים מחאו כפיים בהתלהבות ותמכו בכך".


על תוכנית הגרעין האיראנית אומר סזגרה: "התוכנית הזו אינה למטרות שלום. זה מתחיל לפני 15 שנים, כשבמשרד לאסטרטגיה של משמרות המהפכה ביצעו הערכה של דוקטרינת ההגנה ואמרו שהם צריכים פצצה גרעינית. לא שאנחנו נייצר אותה, אלא שתקנה לנו את העוצמה לעשות ככל העולה על רוחנו. עכשיו יש להם 90 אלף צנטריפוגות. מתי שרק ירצו, הם יכולים להפעיל אותן מחדש, ותוך חודשיים-שלושה יהיה להם את זה. אני חושב שרוחאני שיקר באו"ם כשאמר שהם לא רוצים פצצות גרעיניות. זה חלק מדוקטרינת ההגנה האיראנית. הם חושבים שאם תהיה להם יכולת לייצר נשק גרעיני, איש לא יתקוף אותם. אני מטיל בכך בספק".