היחס שהיורדים החדשים צריכים להתמודד איתו: "חברים קראו לי בוגד, נוטש"

הכתבה השלישית בסדרת "היורדים החדשים" בודקת את הקושי הרגשי עמו צריכים להתמודד אלו שבחרו לעזוב את החיים בארץ. "איך זה יכול להיות שהמדינה שלי, שנלחמתי עבורה בצבא, לא נותנת לי אפילו את הלימודים?", אמר איתי מכפר סבא שבשנתיים האחרונות עבר לגור בברלין. סקר חדשות 10 מצא כי היחס ליורדים כבר לא כל כך ביקורתי ולמעשה ישראלים רבים רואים באפשרות של עזיבה עניין לגיטימי: 80% מהנשאלים ענו כי הם אינם רואים ביורדים "נפולות של נמושות", כפי שכינה אותם פעם רבין

לצ'אט שהתקיים הערב עם מתן חודורוב בעמוד הפייסבוק של חדשות 10 - הקליקו כאן

 

"היורדים החדשים" - הפרק השלישי בסדרת הכתבות על הישראלים שהחליטו לעבור. ההחלטה לעזוב את החיים במדינה בה גדלת היא לא קלה. מלבד הצורך להתאקלם ולהסתדר במקום חדש, יורדים רבים מתמודדים גם עם הביקורת בישראל.

 

איתי עזב לפני שנתיים לברלין. הוא מספר כי עוד לפני שעזב את ישראל הוא כבר ספג ביקורת מחבריו ומאנשים קרובים אליו. "חברים השתמשו בכל מיני שמות, בוגד, נוטש. איך זה יכול להיות שהמדינה שלי, שנלחמתי עבורה שלוש שנים בצבא לא נותנת לי אפילו את הלימודים חינם?", הוא אמר.

 

בסקר של חדשות 10 נמצא כי במציאות היום בישראל מרבית האזרחים במדינה לא רואים בירידה כמהלך לא לגיטימי. 80% מהנשאלים בסקר ענו כי הם לא מסכימים עם אמירתו המפורסמת של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין שכינה את היורדים "נפולת של נמושות".

 

אילן וייס, סוכן ביטוח שעזב לפני עשרות שנים לברלין סיפר כי כשעזב את המדינה נתנו לו את התחושה כאילו הוא נוטש את הסירה ומשאיר את כל האנשים האחרים לטבוע. העיתונאי דן מרגלית לא שותף לגלי הסולידריות עם היורדים ואומר כי לעזוב את המדינה זהו עוול מוסרי: "הם צריכים להחליט מה הם עושים, לרדת זה לברוח".