,

תחקיר חדשות 10: כך הוקם הכור הגרעיני הסורי

התחקיר חושף את הפנים, השמות והמקומות של מערך הגרעין הסורי. כיצד פעלו מקורביו של הנשיא אסד מאחורי גבו של הצבא. מה היה חלקם של הצפון קוריאנים - ומדוע דבר קיומו של המבצע הזה דלף?

(04:31 דק')

איך ביום אחד גילינו שסוריה הייתה כל כך קרובה לפצצה? הסיפור מאחורי הכור הסורי ואיך הוא הוקם. עד סוף תקופת שלטונו של אסד האב התקדמה סוריה בכיוון של בניית כור למחקר גרעיני, בשיתוף פעולה עם רוסיה תחת פיקוחה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. כשהשלטון עבר לבשאר אסד הוא רצה כוח גרעיני, סוריה החליטה לשנות כיוון - ופנתה לעזרתה של צפון קוריאה.

בסדרת פגישות בין בכירים סוריים לצפון קוריאנים נבנה מנגנון מסועף וחשאי, שמטרתו בניית כור גרעיני סודי שייצר נשק גרעיני ויהפוך את סוריה לכוח אזורי שאי אפשר להתעלם ממנו.

בראש הפירמידה עומדים נשיא סוריה ונשיא צפון קוריאה. זה הגיע לדמשק ב-2002 כדי לחתום על ההסכמים בין המדינות. עוד קודם לכן מחייה אסד את המועצה העליונה למדעים והיא מקבלת אחריות על התיאום בין פיתוח הטכנולוגיה לבין זרועות המחקר והכשרת כח האדם.

בראש המועצה עומד פרופסור ואטק רסול אג'א, שיתכן שבאותו השלב אינו יודע על מטרתו הסופי של הפרוייקט. אג'א ניהל את השלב הראשון והאקדמי שלו. אחת הפעולות הראשונות שלו הייתה להורות על הקמתה של פקולטה להנדסה מכנית באוניברסיטת חאלב, שם למעשה התחיל תהליך של הכשרת כח האדם, שידרש לתפעל את הכור בסופו של דבר.

הסוכנות הסורית לאנרגיה אטומית היא האחראית על מציאת מקום מתאים להקמת הכור. בראשה עומד פרופסור איברהים עות'מאן שנחשב לאחד מאבות תוכנית הגרעין הסורית. חדשות 10 חיפשו אותו במשרדי הסוכנות- הוא לא נמצא. את עותמ'אן מלוות שתי נשים, אחת מהן היא עזא קסלאן, אחראית על אבטחת המידע והמתקנים של הסוכנות הסורית לאנרגיה אטומית.

מי שיודע כל הזמן על המטרה הסופית היא הזרוע המבצעת של הפרוייקט ה- SSRC הסוכנות הסורית למחקרים אקדמים, שם אחראים על השגת הטכנולוגיה הגרעינית מצפון קוריאה - בחשאיות. בראש הסוכנות עומד עומאר אמרנאזי, מהנדס תקשורת בהכשרתו ואחד מאנשי סודו של אסד. הוא למעשה קצין המבצעים של הפרוייקט.

אמראנזי נוסע מפיוניאנג לדמשק, ולאחר סדרת פגישות שלו עם מקבילו, ריי וונג הו, מתאם פעולות הגרעין בצפון קוריאה מגיעה לסוריה יחידת ההנדסה השלישית, יחידה צבאית עילית המתמחה בבניית כורים גרעיניים ומתחילה לעבוד. במקביל הידע והציוד זורמים מצפון קוראיה לסוריה באוניות מסע.

כשאסד מחליט שהפרוייקט בשל הוא מורה לארמאנזי למסור את המפתחות לכור לראש הסוכנות הסורית לאנרגיה אטומית, פרופסור עות'מאן, ולמוחמד אלמסרי שנושא בתפקיד ראש המחלקה לבטיחות גרעינית.

בסופו של דבר הניסיון של אסד למדר את הפרוייקט מהצבא עולה לו ביוקר. טביעות האצבע מהגופים המדעיים שניהלו את הפרוייקט דולפות למערב, הפנים השמות הציוד, המידע, ההסתמכות על צפון קוריאה, והתמונות שצולמו בארמונות השלטון, המעקב הלווייני שהיה מעל סוריה, מביאים בסופו של דבר ל- 6 בספטמבר היום שבו הגיע לקיצו פרוייקט הגרעין הסורי.

בהכנת התחקיר השתתף רונן סולומון