,

"ערביי ישראל - מלח הארץ"

ערביי ישראל מציינים היום את יום האדמה במחאה על מדיניות הפקעת הקרקעות מערביי ישראל. עוסאמה סעדי, מזכ"ל תע"ל מדגיש שלא ניתן לפתור את הסכסוך באמצעות גירוש, "בניגוד לדעתם של רבים בממסד הישראלי"

ערביי ישראל מציינים היום את יום האדמה, יום המחאה נגד קיפוח אזרחי ישראל הערבים, בייחוד בתחום הקרקעות.

יום האדמה נערך לראשונה ב-30 במרץ 1976 במחאה על החלטת הממשלה להפקיע 20 אלף דונם באזור היישוב סכנין, למטרה של "ייהוד הגליל".

מנהיגי רק"ח (המפלגה הקומוניסטית הישראלית) וראשי המועצות מטעמה קראו ליום של שביתה כללית והפגנות מחאה ב-30 במרץ. מאז מציינים את היום מדי שנה בתאריך הזה.

ההפגנות נערכו בעיקר בכפרים סכנין, עראבה ודיר-חנא. מה שהתחיל בעצרות שקטות הפך במהירות להפגנות אלימות שכללו חסימת כבישים, זריקת אבנים והשלכת ובקבוקי תבערה.

המשטרה לא הצליחה להתמודד עם ההפגנות ופנתה לעזרת צה"ל. ששה מפגינים נהרגו, ארבעה מאש צה"ל ושניים מירי המשטרה. ההפגנות התפשטו לכל הארץ ואף לשטחים אולם דעכו במהרה.

היום מפגינים ערביי ישראל גם בנושאי הכפרים הבלתי מוכרים, הריסת בתים הנבנים ללא היתר ותוכניות המדינה לרכז את האוכלוסייה הבדואית בעיירות על מנת לפנות את השטח להתיישבות יהודית.

"נגד הריסות בתים"

עו"ד עוסאמה סעדי, מזכ"ל מפלגת תע"ל, אומר בשיחה עם חדשות נענע 10: "יום האדמה עבורי הוא יום קדוש. על אף שאני מתגורר כבר 20 שנה בירושלים, כל יום אדמה אני חוזר לכפר מולדתי, כפר עראבה, לציין את היום ההיסטורי הזה, שבשבילי ועבור רבים באוכלוסיה הערבית זה מהווה נקודת מפנה ביחסים בין המיעוט הערבי למדינת ישראל".

לדברי סעדי, אף על פי שעברו 32 שנה מאז יום האדמה הראשון, ההתפתחויות בשנים האחרונות מדגימות ביתר שאת את המשמעות של יום האדמה: מאבק להגנה על האדמות, נגד מדיניות הריסות הבתים, מאבק על הקיום.

סעדי מציין כי יש היום בישראל יותר ויותר קולות בעד טרנספר של המיעוט הערבי, יותר קולות שמדברים על מדינה יהודית והקולות האלה לא מגיעים מזרמים ותנועות שוליות כבעבר, אלא מתפשטים גם בחוגי השלטון.

טרנספר – טעות מרה

"הממסד טועה טעות מרה אם הוא סבור שניתן לפתור את הסכסוך הערבי ישראלי על ידי גירוש, טרנספר או כל פתרון אחר של ערביי ישראל", אומר סעדי.

"אנחנו מלח הארץ, נישאר במולדת שלנו ומה שלא הצליח ב-48', הכוונה לגירוש, כשהיינו 150 אלף תושבים, לא יצליח ב-2008, כשאנחנו לפחות מיליון", הוא אומר.

סעדי מסכם: "הצעתי היא שביום הזה תשכיל ממשלת ישראל לפתוח דף חדש ביחסים עם המיעוט הערבי ולא להמשיך במדיניות האפליה הגזענית כמו בעשרות השנים האחרונות", מסכם סעדי.