,

חוגגים עצמאות

100 מיליון שקלים יושקעו בחגיגות ה-60 למדינה. ד"ר אבני מעומר התרעם על בזבוז הכספים, כלשונו, ופתח עצומה הקוראת להשקעת הכספים במלחמה בעוני, בניצולי השואה ובשדרות. עד כה נאספו מעל 24 אלף חתימות, אך במטה ה-60 לא מתרגשים ומסבירים: "לראשונה יושקעו כספים בפרויקטים לטובת הדורות הבאים"

בעוד חודשיים וחצי תחגוג מדינת ישראל 60 שנות קיום וּוָעדת החגיגות מתכננת שלל אירועים לציון המאורע. 100 מיליון שקל יוקצו לצורך החגיגות, אבל לא כולם מאושרים מכך.

ד"ר רון אבני מעומר הוא אחד מהם. את מחאתו הביע אבני על ידי פרסום עצומה באתר האינטרנט "עצומה", עליה חתמו עד כה למעלה מ-24 אלף איש.

"העצומה מוכיחה שאפשר להביע מחאה רצינית ולהוביל לשינוי, ויש בה ביטוי למחאה כנגד סדרי העדיפויות הבעייתיים של הממשלה. כלי התקשורת עוסקים כבר שבועיים באינטנסיביות בנושא בזבוז הכספים לצורך החגיגות", אומר אבני.

לדבריו, ירון לונדון כתב טור על כך שאין לנו שום סיבה לחגוג וכי העצומה, שהגיעה גם אליו, חיזקה אותו בדעתו.

ועדת החגיגות לציון יום העצמאות ה-60 פרסמה את רשימת הפרויקטים המתוכננים לצורך החגיגות. גם עליה מעביר ד"ר אבני ביקורת: "הרשימה מאוד בעייתית וסתמית. אין בה שום פירוט של כמה כסף יושקע בכל פרויקט, מתי הוא מתחיל, מתי מסתיים". אבני מפרט: "מדברים על 60 מגרשי משחקים שיוקמו בשכונות מצוקה. באיזה שכונות, כמה יעלה להקים אותם, אין את הפרטים האלה. אנדרטאות לנופלים ישוקמו – איפה ומתי?".

"100 מיליון לזיקוקים"

אבני מציין כי פרויקטים רבים ימומנו מתרומות שיגויסו בחו"ל ומחסויות ושיתופי פעולה מסחריים. "אז לאן הולכים ה-100 מיליון? לזיקוקים, למפיקים ולג'ובים", הוא אומר ומוסיף: "חלק מהאזרחים יהנו מהחגיגות האלה, אבל חלק גדול לא".

אבני מדגיש כי הוא לא קורא לבטל את החגיגות, אך יש לחגוג כבכל שנה, עם התקציב הרגיל, ללא תוספת ה-100 מיליון. את תוספת התקציב הזאת הוא קורא לייעד למלחמה בעוני, לניצולי השואה ולמימון פטור ממע"מ לתושבי שדרות שסובלים מירי הקסאמים, "מה שיבטא יותר טוב את מצבה של המדינה", הוא אומר.

"ובכלל, מה המשמעות של 60? זה לא יובל, זה לא מאה שנה, זה לא עשור. את הפלא של מדינת היהודים אחרי השואה כבר מיצינו", אומר אבני שציין כי העצומה תוגש לראש הממשלה ולשרה הממונה על החגיגות בסוף החודש.

"השקעה בדורות הבאים"

ממטה ה-60 נמסר בתגובה: הניסיון לתאר כאילו מתקציב זה ניצן לרפא את כל התחומים בהם חסר כסף בקופה הציבורית אולי נשמע טוב, אבל לא מעבר לכך.

יצוין, כי לראשונה בארועי עשור הוחלט להשקיע משאבים בפרויקטים תשתיתיים שנועדו לטובת הדורות הבאים.

אנו מזמינים את הציבור להיכנס לאתר לארועי ה-60 בקישור הזה ולבחון בעצמו את מכלול הפרויקטים.