,

מובארק: הוריתי אישית לפתוח את המעבר ברפיח

הנשיא המצרי הסביר כי תושבי רצועת עזה "גוועו מרעב" ולכן אפשר לעשרות אלפים מהם להיכנס לשטח מדינתו. במשרד החוץ טוענים בתגובה כי ישראל מצפה ממצרים לפתור את הבעייה ברפיח

(01:00 דק')

נשיא מצרים, חוסני מובארק, הודיע היום (רביעי) כי מעברם של עשרות אלפי הפלסטינים דרך מעבר רפיח למצרים התאפשר בעקבות הוראה שנתן לכוחותיו. מובארק טען כי אישר לתושבי הרצועה להיכנס לשטח מדינתו מכיוון שהם "גוועו ברעב".

את הדברים אמר מובארק לעיתונאים במהלך יריד הספרים הלאומי בקהיר. הוא סיפר כי כשהפלסטינים החלו לפרוץ את המעבר, הוא הורה לאנשיו לאפשר להם לקנות מזון בטרם ילוו אותם בחזרה לרצועה. "אמרתי להם לאפשר לתושבים להיכנס, לאכול ולקנות מזון, ואז לשוב לביתם בתנאי שאינם נושאים נשק", הסביר הנשיא.

במשרד החוץ מטילים על מצרים את האחריות למעבר התושבים. "אנחנו מצפים מהמצרים לפתור את הבעיה במעבר רפיח", מבהירים שם. "המצרים פרוסים לאורך הגבול בין עזה למצרים. זו אחריותם לוודא שהגבול פועל בצורה נאותה ועל פי ההסכמים".

את התגובה שיגר משרד החוץ לאחר שפלסטינים רבים – כמאה אלף על פי חלק מהדיווחים – עשו את דרכם ברגל, במכוניות ועל גבי חמורים לתוך מצרים כדי להצטייד במזון, סיגריות, מיכלי דלק וציוד אספקה נוסף. מעברם התאפשר בעקבות פיצוץ של מספר מטענים, שפערו שבעה חורים בגדר הגבול. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי השוטרים המצרים הפרוסים בגבול אפשרו לפלסטינים להגיע לרפיח המצרית, ופיקחו על המצב על מנת שלא ייצא מכלל שליטה.

"ישראל לא רוצה לגרום למשבר הומניטארי"

בתוך כך, שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום בפגישה בפריז עם עמיתו הצרפתי הרווה מורין כי "ישראל לא תוכל להשלים עם ירי רקטות הקסאם על אזרחיה". ברק הוסיף כי "ישראל לא רוצה לגרום למשבר הומניטארי ברצועה אבל אם לא יהיה שקט אצלנו, לא יהיה שקט אצל הפלסטינים".

פיצוץ המטענים ברפיח הלילה אירע דווקא אחרי שישראל החליטה להקל על הסגר שהוטל על המעברים של רצועת עזה ביום חמישי, בעקבות הירי הבלתי פוסק של רקטות הקסאם ופצצות המרגמה לעבר ישראל .

אולם, נראה כי ההקלות לא עושות רושם על התושבים בעזה. אתמול הגיעו לאזור מעבר רפיח אלפי נשים פלסטיניות, וביחד עם תושבים נוספים ניסו לפרוץ את המעבר ולהגיע לצידו המצרי של הגבול. המתפרעים מחו על הסגר שהוטל על הרצועה ודרשו מנשיא מצרים, חוסני מובארק, לאפשר את כניסתם למצרים. כוחות הביטחון המצרים פתחו בירי באוויר כשהמפגינים הצליחו לפרוץ את המעבר, ו-70 בני אדם נפצעו.

המצרים מודאגים: פרשנות