,

שר החוץ האיראני: ארה"ב לא נמצאת בעמדה לתקוף אותנו

מנושהר מוטאקי אמר, כי ארה"ב הביאה את עצמה למצב חמור מאוד בגלל מעשיהם. לדבריו, אחרי שהאמריקנים נכשלו בעיראק ובאפגניסטן, אין כל סבירות שהם יחליטו לתקוף. בנוסף, הכחיש שר החוץ של איראן, כי ארצו מסייעת לחמושים אסלאמיים בעיראק ובאפגניסטן להילחם בחיילים של צבא ארה"ב

(02:10 דקות)

ארה"ב לא נמצאת בעמדה שהיא יכולה לתקוף את איראן, כיוון שהיא מסובכת מאוד בעיראק – כך אמר היום (שבת) שר החוץ האיראני מנושהר מוטאקי. "האמריקנים מעולם לא היו במצב כה חמור בגלל מעשיהם", הוסיף מוטאקי במהלך נאומו בעיר האפגנית הראט במהלך ועידת מסחר אזורית.

קודם לכן היום, הזהיר בכיר במשמרות המהפכה של איראן, הגנרל מחמוד צ'הארבקי, כי במידה וארצו תותקף, היא "תשגר 11 אלף טילים לתוך בסיסי האויב במהלך הדקה הראשונה שלאחר התקיפה". עם זאת, צ'הארבקי לא פירט באילו אויבים מדובר.

כשמוטאקי נשאל האם איראן מתכוונת לתקוף את בסיסי צבא ארה"ב באפגניסטן, ממנה ייתכן ותצא המתקפה על איראן, ענה שר החוץ: "מכיוון שהסבירות שזה יקרה – אפסית, אף אחד לא יכול לדבר על זה".

מוטאקי התייחס בדבריו גם להאשמות של ארה"ב, לפיהן איראן תומכת בחמושים שיעים בעיראק, וכן בחמושים של הטליבאן באפגניסטן, כדי שאלה יילחמו נגד חיילי ארה"ב המוצבים בשתי המדינות הללו, והכחיש את הטענות מכל וכל.

"וושינגטון חשבה שהיא תוכל לשלוט בעולם כמעצמת העל היחידה אחרי התפרקות ברה"מ", אמר שר החוץ האיראני על יריבתה המושבעת של ארצו, והמשיך לעקוץ אותה. "ארה"ב מתמודדת במערכת הבינלאומית של היום עם אתגר רציני מאוד. האמריקנים נמצאים במצב מאוד-מאוד קשה".

לדברי מוטאקי, אחרי שלושה סבבים של שיחות שנערכו בין איראן לארה"ב, הוא מתרשם כי לאמריקנים אין שום אסטרטגיה בעניין עיראק, וכי הם נכשלו גם בהבטחותיהם לעם האפגני. "לפיכך, אין אנו רואים כל סבירות שארה"ב תרצה לתקוף כל מדינה או אזור אחרים. הם לא במצב לעשות זאת", סיכם.