יו"ר הרש"פ אבו מאזן ונשיא ארה"ב טראמפ, רויטרס

החרפה במתיחות בין הרשות הפלסטינית לארה"ב: "נשקול להקפיא את היחסים עם וושינגטון"

מזכ"ל אש"ף סאיב עריקאת התייחס לדיווח לפיו ארה"ב החליטה שרישיון התעסוקה של משרדי הארגון בארה"ב לא יחודש ואיים בקטיעת הדיאלוג. דובר הנשיאות הפלסטינית טען כי הצעד האמריקני הוא חסר תקדים

  • פורסם ב:
  • 18/11/2017 20:07
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/11/2017 21:37
  • |

המתיחות בין הרשות הפלסטינית וארצות הברית עולה מדרגה: מזכ"ל אש"ף סאיב עריקאת הודיע הערב (שבת) כי ברשות ישקלו להקפיא את היחסים עם וושינגטון אם זו לא תחדש את רישיון המשרדים של הארגון בארה"ב.

 

דבריו של עריקאת נאמרו על רקע הדיווח לפיו ארה"ב החליטה לסגור את משרדי אש"ף בעקבות הניסיון הפלסטיני להביא לדין גורמים ישראלים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. בנאומו בפני העצרת הכללית של האו"מ בספטמבר האחרון קרא אבו מאזן לבית הדין הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל על פעילותה בהתנחלויות ומעשי תוקפנות כלפי פלסטינים.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לריסה טרימבובלר: מוקם צוות לבקשת משפט חוזר ליגאל עמיר

ממפגינים בודדים, דרך מעצרים מתוקשרים למחאה של אלפים: שנה להפגנות בפ"ת
טנק של צה"ל ביצע ירי אזהרה לעבר עמדה סורית; אין נפגעים

 

משרד החוץ האמריקני אמר לפלסטינים לאחרונה כי בעקבות נאום אבו מאזן הופעל סעיף בחוק האמריקני שקובע כי אם הפלסטינים יפעלו לחקירה נגד ישראל בהאג, הממשל יכול תוך 90 יום לסגור את משרד אש"ף בוושינגטון. מנגד, תוך 90 יום, הנשיא טראמפ יכול להודיע לקונגרס כי לא יסגור את המשרד בנימוק שצעד זה יפגע במו"מ.

 

רשת אלג'זירה ציטטה בכיר במועצת הביטחון הלאומי של ארה"ב שאומר כי רישיון התעסוקה של משרד אש"ף בארה"ב לא יחודש בשום אופן. עריקאת, לפי הדיווח, הודיע לאמריקנים על הסירוב הנחרץ של הרשות הפלסטינית בנוגע לאי-חידוש הרישיון. גם אם המשרד ייסגר, אומרים גורמים אמריקניים, יישמר קשר דיפלומטי עם הרשות הפלסטינית הממוקד ב"הסכם שלום כולל בין ישראל לפלסטינים". עוד אמר גורם במחלקת המדינה כי "אין לראות בצעד זה כנסיגה אמריקנית מכוונה זו".


סוכנות "מען" הביאה את דבריו של דובר הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו-רדינה: "הממשל האמריקני איבד את הסמכות שלו כמתווך השלום במזרח התיכון". אבו-רדינה הוסיף כי הצעד של סגירת משרד אש"ף בוושינגטון הוא חסר תקדים בהיסטוריית היחסים בין ארה"ב לפלסטין וכי הדבר יסכן את תהליך השלום ואת יחסי ארה"ב עם מדינות ערב.

 

בלשכת רה"מ בירכו על המסר שהממשל האמריקני העביר לפלסטינים: ״מדובר בחוק אמריקני״, אמרו בלשכה. ״אנחנו מעריכים את ההחלטה של ממשל טראמפ ומצפים להמשך עבודתנו עם ארה"ב לקידום השלום והביטחון באזור".