חיים מייזליש, חדשות 10

קצין וסאטמר: נינו של האדמו״ר שעלה לארץ והפך לקצין בגולני

סגן חיים מייזליש סיים לפני שבועות אחדים את קורס הקצינים בבה"ד אחת. מי שהמתינו לו נרגשים בסיום הטקס לא היו בני משפחתו. רק כמה חברים קרובים הגיעו לאירוע. מה גורם לצעיר שהתחתן בגיל 18, והפך לאבא, לעזוב את הקהילה ולהפוך לקצין מורעל?

חיים מייזליש גדל בוויליאמסבורג, השכונה שבה מתגוררים חסידי סאטמר בניו יורק. מבין חצרות החסידים, סאטמר נחשבת לקיצונית מאוד. החסידות אף מתנגדת למדינת ישראל. האדמו"ר, הסבא רבא של חיים, ראה בציונות גורם לצרות, שורש כל רע ליהודים. אחרי שגדל באווירה הזאת, חיים הגיע בגיל 11 לביקור ראשון בארץ הקודש לחתונה משפחתית. "הרגשתי שזה שלי", הוא מספר על הפעם הראשונה שבה נחת בישראל וראה חייל חב"דניק.

 

אחרי הביקור בישראל הספקות המשיכו לכרסם בחיים. הוא התחיל ללמוד אנגלית בסתר, ובגיל 17 החליט לשנות את חייו. היום חיים חי במקום שהוא מכנה "המשפחה החדשה שלי", ולא רק הוא. בית גיורא, בית לחיילים בודדים של עיריית ירושלים, מארח 64 חיילים מכל העולם, שבהיעדר משפחה בארץ, נמצאים שם זה בשביל זה, תומכים ומחזקים. כשחיים סיים בה"ד אחת, החברים מבית גיורא היו שם כמובן.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הסודות של אסתי וינשטיין: העיסויים, השקרים והבת שלא סולחת

משבר הרכבת: מספר הפועלים היהודים שהוחלפו - בודדים בלבד
דובר "שוברים שתיקה" מגיב לראשונה: "ידיי היכו, שום קמפיין פוליטי לא ישנה זאת"

 

בחדרו יש תזכורת תמידית למשפחה שנשארה שם, רחוקה ממנו. "שבוע אחרי החתונה כבר התחלתי להבין שהיתה פה טעות", הוא מודה וגם מתרגש כשהוא מדבר על בתו: "הלוואי שהייתי יכול לעזור לה ולהיות בקשר איתה. מאוד כואב לי בשבילה שהיא גדלה במקום שלא בדיוק אוהבים את המדינה ולא בדיוק מתחברים למה שאני התחברתי". חיים התגרש, מצא עבודה בניו יורק בחנות צילום והרוויח טוב. אלא שכמה חודשים לפני "צוק איתן" שמע שתפסו ספינת נשק לחמאס, ושרוחות מלחמה מנשבות באזור. "הבנתי שאני חייב לעשות משהו", הוא מספר.


הוא התגייס לגולני ואחרי שנה ביחידת אגוז עבר לגדודים כי היה לו חשוב להיות קצין. במשך כל הזמן, רק יחידים מחבריו ידעו את הסיפור האישי שלו. אבל עכשיו, כשהפך קצין והוצב כמ"מ בבית הספר למ"כים, הוא הרגיש שהוא חייב לספר ולשתף: הוא כתב פוסט בפייסבוק ובו גולל את הדרך הארוכה שעשה מילד חרדי, בן לחסידות סאטמר בניו יורק לקצין מורעל בגולני. הפוסט הפך ויראלי. אלפים שיתפו אותו. וזה בדיוק מה שרצה. "חסידות זה לא להיות חסיד רק ללימוד העניין של חסיד זה לעזור לאנשים אחרים", הוא מסכם.