המתיחות בדרום: טהראן מעוניינת בפיגוע; הסיכוי לירי למרכז הארץ - נמוך

בין הגורמים השונים המעורבים בנעשה בעזה מתנהל דיון על הדרך שבה הג'יהאד האסלאמי יגיב לפיצוץ מנהרת הטרור. עם זאת, ההערכה היא כי הארגון לא ישגר טילים ארוכי טווח ויבחר לנקום בדרך אחרת • פרשנות

כשבועיים לאחר פיצוץ המנהרה בעזה שבו נהרגו 12 פעילי טרור, איראן לוחצת על הג'יהאד האסלאמי לבצע פיגוע תגובה. בין הגורמים השונים בעזה כבר יש מקח וממכר על הדרך בה יבוצע הפיגוע ועל תיחום השלכותיו. בזמן חילופי המסרים, הבינו בעזה שישראל מפחדת מתגובה ולכן נוצרה דחיפה מטהראן.


מנגד, חשיפת המנהרה גילתה עד כמה סעודיה מתנגדת לטרור. יכול להיות שבג'יהאד האסלאמי ייכנעו ללחצים השונים ויפעלו רק על מנת לסמן "וי". גם חמאס וגם מצרים הזהירו את אנשי הג'יהאד האסלאמי שלא יגררו את ישראל למלחמה נוספת מול עזה שכן המשמעות של ירי למרכז הארץ היא מלחמה. למרות שמספר ההרוגים בפיצוץ המנהרה מסמל שמדובר באירוע החמור ביותר מאז מבצע "צוק איתן", ההערכה היא שארגון הטרור יחפש דרך אחרת לנקום לא בזמן הקרוב והבהלה בעקבות פריסת סוללות כיפת ברזל בהוראת הקבינט לא במקומה.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

מחשש לירי של הג'יהאד: צה"ל אסר על כניסת מטיילים לאתרים הסמוכים לעזה

מחכים לנקמת הג'יהאד: צה"ל פרס סוללות כיפת ברזל ברחבי הארץ
הג'יהאד האסלאמי: "איומי האויב לפגוע בהנהגת התנועה הם הכרזת מלחמה"

 

בישובי עוטף עזה, התושבים ממשיכים בשגרה. מוקדם יותר הותר לפרסום כי צה"ל סגר אתרי מטיילים בסמוך לרצועת עזה ומונע כניסה לאנדרטת חץ שחור, גבעת הפעמונים וגבעת ניזמית וזאת בעקבות חשש מפיגועי צלפים וירי נ"ט של ארגון הטרור הסוני.


בתוך כך, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נפגש היום עם ראשי הרשויות הגדולות באזור הצפון והתייחס לנושא מיגון העורף. השר ליברמן קרא לראשי הרשויות לדרוש את מימוש החלטת הממשלה למיגון העורף שהתקבלה בשנת 2014. לפי החלטה זו, תקצה הממשלה בכל שנה, ולמשך 10 שנים, כ-150 מיליון שקלים לסגירת פערי המיגון ברחבי הארץ. במשרד האוצר הגיבו לדבריו ומסרו כי ההחלטה "מקוימת במלואה על ידי משרד האוצר ובכל אופן לא קיימת בהחלטה כל מחויבות תקציבית בעניין המיגון".

 

שר הביטחון ליברמן בביקור באוגדת עזה (ארכיון)
 

שר הביטחון ליברמן בביקור באוגדת עזה (ארכיון)(אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

פריסת סוללות כיפת ברזל היא צעד נוסף שנקטו בצה"ל לאחר העלאת הכוננות לפני שבועיים. ביום ראשון מסר ארגון הג'יהאד האסלאמי תגובה לאזהרות מתאם הפעילות בשטחים, אלוף יואב מרדכי, שפנה בסרטון שפרסם למנהיגי התנועה: "איומי האויב לפגוע בהנהגת התנועה הם הכרזת מלחמה, שאנו נבלום אותה. איומיה של ישראל מבטאים פחד ודאגה מתגובה של ההתנגדות הפלסטינית. אלו איומים החושפים את כוונות התוקפנות הציוניות שהחלו על ידי כוחות האויב הציוני מאז סיום צוק איתן ב-2014. הדאגה ששוררת כרגע בישראל והניסיון שלה להודיע כי היא זו שהפגיזה את המנהרה שבגבול הינם הוכחה לפחד שלה ולניסיון הכושל שלה לברוח מאחריות, להתנגדות יש יכולות ואמצעים שיאפשרו לה לתקוף באותו אופן. על ישראל להישמר כל העת".


"לא נקל ראש בשמירה על עמנו ואדמותינו" המשיכו בג'יהאד האסלאמי, "חיי בני עמנו וילדנו יקרים אצלנו בדומה לחיי ודם מנהיגנו. הטרור של האויב ואיומיו לא מפחידים אותנו ולא יניעו את מנהיגנו העומדים איתן להמשיך בדרך הג'יהאד וההתנגדות והשמירה על עקרונות היסוד. המסר שלנו למתיישב ולרוצח הפושע: ידכם המגואלות בדם הילדים לא יחדלו מלרצוח עד שנגדע אותן או שתלכו מאדמתנו וארצנו", הוסיף הארגון, "אנו חוזרים ומדגישים את זכותנו להגיב על כל תוקפנות, ובכלל זה זכותנו להגיב על פשע התוקפנות נגד מנהרת ההתנגדות מזרחית לדיר אלבלח שהביא למותם של 12 פעילים מאל-קסאם והפלוגות".

 

(בהכנת הידיעה השתתף אלמוג בוקר)