חתימת הסכם הפיוס הפלסטיני בקהיר, רויטרס

הקפאת המו"מ עם הפלסטינים דרמטית - אך לא מהווה שבירת כלים

התנאים לחידוש תהליך השלום שהציג הקבינט הם בעלי משמעות לא מבוטלת ביחס לניסיונות טראמפ לגבש תוכנית חדשה, אך לאחר שנתניהו הראה שהוא מסוגל לשנות את עמדותיו - העולם צפוי להתייחס אליה בהסתייגות. חמאס דחה את הדרישה לפירוק מנשקו, ולא צפוי לשנות את דעתו • פרשנות

  • פורסם ב:
  • 17/10/2017 23:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/10/2017 23:18
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

ממשלת ישראל הודיעה הערב (שלישי) רשמית שהמשא ומתן מול הרשות הפלסטינית לא יתחדש אם חמאס לא יכיר בישראל, יתפרק מנשקו וישיב את הישראלים המוחזקים בעזה.

 

שר החינוך, נפתלי בנט, שוב הוביל קו עבור הממשלה לאחר שבשבוע האחרון החייה קמפיין משנת 2014 לקידום הקפאת דיאלוג עם ממשלה משותפת לחמאס ולפתח. כמו במקרים אחרים בעבר, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והממשלה פנו ימינה.


לכתבות נוספות בנושא >>

פירוק חמאס מנשקו והשבת השבויים: הקבינט הציג את התנאים לחידוש המו"מ

דיווח: חמאס יפסיק את ניסיונותיו להוציא לפועל פיגועים בגדה המערבית
הסכם הפיוס הפלסטיני - היום שאחרי: כתב חדשות 10 מדווח מרמאללה


החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני היא בעלת משמעות לא מבוטלת ביחס לניסיונות נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לגבש תוכנית שלום חדשה שכן היא תוקעת מקל נוסף בעגלת המשא ומתן. מדובר בהחלטה מאוד דרמטית. כך למשל, בשנת 2010 נתניהו הצהיר שיבקש מחמאס להכיר בישראל כמדינת היהודים אך גם דרישה זו לא היתה תנאי מקדים למשא ומתן. החלטת הקבינט מהערב היא התנייה ראשונה מסוגה עבור ממשלה ישראלית.

 

עם זאת, העולם צפוי להתייחס בהסתייגות להחלטה שכן נתניהו כבר הוכיח שהוא מסוגל לשנות את עמדתו כפי שקרה בנושא המינויים הפוליטיים לדוגמה. בסופו של יום, החלטת הממשלה תקשה על חידוש המשא ומתן בעתיד אבל לא מהווה שבירת כלים.


מבחינת הצד הפלסטיני, חמאס דוחה את הדרישה לפירוקו מנשקו, שכן הוא קודם כל ארגון התנגדות חמוש ורק לאחר מכן תנועה מדינית. בחמאס גם יתנגדו להחזרת גופות הנעדרים כתנאי מקדים למשא ומתן. הערב מסר דובר חמאס כי "התנאים שמציבה ישראל כלפי הפיוס הפלסטיני שנחתם לאחרונה תחת חסות מצרית מהווים התערבת בעניינים פנים פלסטיניים שאין להם מקום". עוד הוסיף כי "דרוש מכל פלסטיני, לא משנה מעמדו ותפקידו, לא להסכים כלל להתערבות של ישראל בעניינה הפנימיים".

 

שר החינוך, נפתלי בנט
 

שר החינוך, נפתלי בנט(ששון תירם)

כאמור, הקבינט המדיני-ביטחוני הציג היום את תנאי הסף למשא ומתן עם הממשלה הפלסטינית. למעשה, חברי הקבינט החליטו כי כל עוד חמאס לא ימלא את התנאים, לא ינוהל משא ומתן.


התנאים שהציג הקבינט הינם: חמאס יכיר בישראל ויפסיק את הטרור, בהתאם לתנאי הקוורטט, פירוק חמאס מנשקו, השבת חללי צה"ל והאזרחים הישראליים המוחזקים בעזה, שליטה ביטחונית מלאה של הרש"פ בעזה, כולל במעברים ומניעת הברחות, המשך סיכול תשתיות הטרור של חמאס ביו"ש, על ידי הרש"פ, ניתוק חמאס מאיראן והזרמת כספים וציוד הומניטרי לעזה, רק באמצעות הרש"פ והמנגנונים שהוקמו לשם כך.


בתחילת השבוע אמרו גורמים פלסטיניים לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי הארגונים פתח וחמאס הסכימו שחמאס תפסיק את ניסיונותיה להצית עימות בגדה ולהוציא לפועל פיגועים בגדה המערבית - שינוי ברור במדיניות הארגון. אותם גורמים הוסיפו כי כחלק מהסכם הפיוס, ישנה הסכמה ברורה כי אף צד לא יקבל החלטות גדולות לבדן - בין אם מדובר בהסכם שלום, או עימות עם ישראל. במסגרת הסכם הפיוס שנחתם בקהיר, הוחלט כי השליטה על רצועת עזה תועבר לממשלת האחדות עד לראשון בדצמבר.

 

יו
 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן(רויטרס)

למרות החלטת הקבינט, אין כוונה להקפיא את שיתוף הפעולה הביטחוני וגם הסיוע ההומניטרי לעזה לא צפוי להיפגע. כך למשל, בצל הפיוס, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, בשיתוף עם מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, ומפקד פיקוד דרום, אלוף אייל זמיר, אישרו את הגדלת מרחב הדיג בדרום רצועת עזה משישה מיילים ימיים לתשעה מיילים ימיים לתקופת עונת הדיג המתרחשת בחודשים אוקטובר-דצמבר. צעד זה נועד לסייע להגדלת היקף הפעילות של ענף הדיג, המוערך כשני בחשיבותו ברצועת עזה, ואשר מהווה הן מקור מזון והן מנוע כלכלי. מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות. יודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו וכל חריגה תטופל בהתאם ע"י כוחות זרוע הים.