דבריה עוררו סערה. ח"כ מיכאלי, חדשות 10

ח"כ מיכאלי: "המשפחה הגרעינית היא המקום הכי פחות בטוח לילדים"

חברת הכנסת השתתפה בכנס באוסטרליה ודבריה על מבנה המשפחה ומוסד הנישואין עוררו סערה ברשת. "כל ילד חמישי עובר התעללות כלשהי, נישואין מעניקים לגברים שליטה מוחלטת", טענה. מיכאלי הציעה שהמדינה תאפשר שני הסכמים: שילד יגדל עם יותר משני הורים או ניהול משק בית משותף

חברת הכנסת מרב מיכאלי השתתפה בחודש שעבר בכנס באוסטרליה, ודברים שאמרה במהלכו עוררו סערה ברשת בימים האחרונים. מיכאלי מתחה ביקורת על מבנה המשפחה הגרעינית ועל מוסד הנישואין במתכונתו הקיימת כיום.


"המשפחה הגרעינית, כפי שאנחנו מכירים אותה, היא המקום הכי פחות בטוח לילדים. בעולם המערבי, ובחברות מסורתיות זה נכון עוד יותר", טענה. "הנתונים מצביעים על כך שכל ילד חמישי עובר התעללות כלשהי - מינית, פיזית, נפשית".


לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

עקב מחאת הנכים: שיבושי תנועה בכביש 1 סמוך ללטרון

ארגון זכויות האדם הסורי: דאע"ש נסוג באופן סופי מא-רקה

נתניהו בפגישתו עם שר ההגנה הרוסי: "לא נאפשר לאיראן להתבסס בסוריה"


על פי מיכאלי, מבנה המשפחה הגרעינית מעניק עדיפות לגברים במסגרת המשפחתית: "זה המקום שבו הזכויות ההוריות והמשמורת המוחלטת עדיין מעניקה לגברים שליטה מוחלטת על ילדיהם, ולעתים קרובות מדי גם על הנשים - היא חלק מהכאב המתמשך בקרב ילדים".

 

"אני רוצה לשים את הדיון בזכויות הורים בפרספקטיבה ובהקשר: מהם הערכים של המשפחה הגרעינית עליהם מגנים כל כך?", תהתה, והביעה תמיכה במעורבות של המדינה בשינוי מוסד הנישואין: "אני מאמינה שבמקום נישואין, המדינה צריכה להציע שני הסכמי ברירת מחדל: אחד הוא המשמורת על הילדים. לילד יכולים להיות יותר משני הורים; הם לא חייבים להיות הוריו הביולוגיים בהכרח.


לדבריה, על המדינה לקבוע תנאי סף לכך שאדם מסוים יזכה להיות הורה לילד. "האדם שלוקח אחריות על הילד - ומישהו חייב לעשות זאת - צריך לעמוד בקריטריונים מסוימים שהמדינה צריכה לשלוט עליהם. מה פירוש הדבר שאתה אחראי לילד? אני מאמינה שזה צריך לכלול הרבה חופש עבור הילד, להיות מי שהוא או היא הינו. מה הכוונה 'המדינה'? אלה אנחנו, שמתאספים יחד בדמוקרטיה, כולנו ביחד נחליט מה פירוש הדבר להיות הורה טוב".


על האפשרות השנייה אמרה מיכאלי: "עוד הסכם שהמדינה צריכה להפוך לאופציית ברירת מחדל הוא משק בית משותף. המרכיבים המרכזיים של הנישואין הקשורים לפנים הסוציאליים, הכלכליים והכספיים, שאנחנו לא דנים בהם כשאנחנו מתחתנים. מתי אנחנו דנים בהם? כשאנחנו מתגרשים. אז זה הופך למלחמה".