התקרית בסוריה: אסד ואיראן מעודדים מהצלחותיהם - ומנסים לקבוע מדיניות חדשה

ירי הנ"מ שביצע צבא אסד נגד מטוסי חיל האוויר - שזכה לתגובה בדמות תקיפת סוללת הטילים, עלול להיות האירוע שיצביע על שינוי כללי המשחק באזור. בצל ניצחונותיו על דאע"ש, נשיא סוריה מנסה לייצר משוואה חדשה: ירי לעבר כל טיסה שמאיימת לחדור לשטחו

המתיחות בצפון: נשיא סוריה בשאר אסד, שמגובה על ידי איראן ומעודד מהחזרת השטחים הסורים שהיו כבושים על ידי כוחות דאע"ש, מנסה לקבוע משוואה חדשה שלפיה כל טיסה שתאיים לחדור לשטחו, תיענה בירי כפי שהתרחש הבוקר (שני) בזמן פעילות צילום שגרתית של מטוסי חיל האוויר. ישראל לא מסכימה לנוסחה זו שכן ברצונה לפעול באופן חופשי בשמי לבנון וסוריה.


גורמים בצה"ל נערכים לכל האפשרויות, אך בשטח עצמו השגרה נמשכת והסבירות לתגובה סורית היא נמוכה. לא הוצאו הנחיות חדשות - לא למטיילים ברמת הגולן ולא לתושבים. העובדה שסוריה הוציאה הודעה לפיה פגעה במטוס ישראלי, דבר שלא קרה, היא מעודדת שכן היא מאפשרת לסורים לספר לעצמם שגבו מחיר על התקיפה.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

צבא סוריה מגיב לתקיפה הישראלית: "אנו מזהירים מההשלכות החמורות"
חיל האוויר השמיד סוללת טילי נ"מ בסוריה - בתגובה לשיגור טיל

נתניהו על התקיפה בסוריה: "מי שמנסה לפגוע בנו - אנחנו פוגעים בו"

 

בתוך כך, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נפגש עם מקבילו הרוסי, סרגיי שויגו. בשלב זה מופעלות נגד ישראל רק מערכות הגנה סוריות ולא רוסיות, ולכן נשאלת השאלה האם שויגו הציב קווים אדומים בפני ישראל שיגבילו את פעולתה בסוריה. בפגישה, שהוגדרה על ידי גורמים בישראל כ"מצוינת", הועבר לרוסיה המסר כי ישראל לא תפעל להפלת אסד ולא תפגע באינטרסים רוסים אבל תמשיך לשמור על האינטרסים שלה.


בפגישה עלו הנושאים הבאים: המצב בסוריה, המעורבות האיראנית בסוריה והניסיונות שלה להתבסס במדינה, ההשפעה האיראנית השלילית באזור, פעילות חיזבאללה באזור והניסיונות האיראניים להעביר נשק ללבנון דרך סוריה. הפגישה החלה בארבע עיניים בין ליברמן לשויגו. אחר כך עברו גם לפגישה מורחבת יותר, שבה נכחו גם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן וראש האגף הביטחוני-מדיני זהר פלטי. ליברמן גם הבהיר את המדיניות הקבועה והעקבית של ישראל, לפיה ירושלים לא תאפשר העברה של נשק מדויק לחיזבאללה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיפגש מחר עם שויגו. הפגישה היא בהמשך לפגישות רה"מ עם פוטין ותעסוק בעיקר באיראן וסוריה ובהמשך חיזוק התיאום בין צהל לצבא רוסיה אשר בסוריה. גם שר הביטחון ליברמן צפוי להשתתף בפגישה.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט בטקס עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, המבקר בישראל(אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

נתניהו התייחס הערב למתקפת מטוסי חיל האוויר על סוללת טילי נ"מ ממזרח לדמשק: "המדיניות שלנו ברורה: מי שמנסה לפגוע בנו, אנחנו פוגעים בו. היום ניסו לפגוע במטוסינו - לא מקובל עלינו. חיל האוויר פעל בדיוק, במהירות, והשמיד את מה שצריך להשמיד. אנחנו נמשיך לפעול במרחב ככל שדרוש כדי להגן על ביטחון ישראל", אמר.

 

בווידאו: דברי נתניהו על התקיפה בסוריה

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי לוי.