כנסיות ומנזרים שיפונו ממוקשים, חדשות 10

אחרי 50 שנה: המדינה תפרק מוקשים בבקעה כדי לאפשר ביקורים במנזרים נטושים

כבר יובל שעומדים בבקעת הירדן שבעה מנזרים עתיקים מיותמים. איש אינו יכול לבקר בהם מכיוון שהם מוקפים במאות מוקשים שצה"ל הטמין כדי למנוע פלישה ממדינות ערב. יוזמה ישראלית תנסה לנקות את השטח כדי לאפשר לצליינים ולמבקרים להגיע אל הכנסיות

ב-1967 צה"ל מילא את "ארץ המנזרים" במוקשים. יוזמה חדשה תבקש לנקות את השטח כדי לאפשר לצליינים להגיע אל הכנסיות.

 

לפני 2,000 שנה טבל בבקעת הירדן, ישו מנצרת, והפך את המים למגנט. בכל העולם אנשים חולמים לעשות את המסע ולטבול במים הקדושים, כאשר חצי מיליון תיירים שמים את נפשם בכפם ומגיעים לכבשן הקדוש שבבקעת הירדן בכל שנה.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

לאחר מקרי התעללות רבים: המדינה תקצה מאות מיליונים לפיקוח על מעונות היום

סבל מחרדה ולא ישן בלילות: פרטים חדשים על הרוצח מלאס וגאס
השיבה לסיני: למרות החשש מטרור - הישראלים ממלאים את החופים


בסוף המאה ה-19 הגיעו צליינים לארץ הקודש, ובנו מתחם יפהפה של כנסיות ומנזרים. אך לאחר מלחמת ששת הימים האזור הפך למסוכן והתמלא במלכודות ומטענים.

 

הנזירים נאלצו להימלט על נפשם, הכנסיות התפוררו ומאז "ארץ המנזרים" מחכה למושיע. ראש מועצת הבקעה, דוד אלחיאני, התרוצץ שנים עם מפות וחלומות גדולים, ותמיד שמע את אותן תשובות על צרכי הביטחון. שרים באו והלכו ואף אחד לא מצא כסף לנקות את השטח למיליוני נוצרים. שבע כנסיות אדירות שיכלו לארץ תיירים רבים, הושארו בשטח לנבול.

 

היום, 50 שנים לאחר שישראל בודדה את המנזרים, השר צחי הנגבי התחייב לפעול לפינוי המוקשים. גם הנשיא ריבלין נדלק על האזור וכבר דיבר עם האפיפיור, ובמנהל האזרחי כבר מדברים עם בכירים בעולם הנצרות על השיפוץ המיוחל.

 

כאשר התכנית הזו תצא לפועל חומרי הנפץ שבאדמה יחליפו אינטרסים נוצריים עולמיים, והמנהל האזרחי כבר סימן אתרים מתאימים לבתי מלון. אבל עד שלא נראה בעין את שיירות המתפללים הצבעוניות, יורדות שוב אל הירדן, כדאי מאוד להמשיך ולהתפלל.