"ניצחנו ניצחון היסטורי". אלדד יניב, ערוץ 10

בג"ץ הכריע: ניתן יהיה להפגין סמוך לבית היועמ"ש - ללא רישיון

בית המשפט קבע באופן סופי, כי ההפגנות המסורתיות בכיכר גורן בפ"ת נגד השחיתות אינן דורשות רישיון, בניגוד לעמדת המשטרה. אלדד יניב, ממובילי המחאה: "ניצחון היסטורי. מעצרי המשטרה לא חוקיים. אחרי החגים נפגין גם מול בנט, שקד וכחלון"

  • פורסם ב:
  • 08/10/2017 16:16
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/10/2017 20:57
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

ההפגנות מול בית היועמ"ש: לאחר 47 שבועות שבהם מאות ואלפי בני אדם הגיעו לכיכר גורן על מנת להפגין נגד השחיתות מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע בג"ץ כי לא נדרש רישיון מהמשטרה על מנת להפגין. זאת, על רקע צו הביניים שהוציא בג"ץ בחודש אוגוסט, להכפיף את ההפגנה בצורך לרישיון.

 

"היועץ המשפטי לממשלה, ככל משרת ציבור, אינו חסין מביקורת", אמרה בדיון שופטת בית המשפט העליון והנשיאה הנכנסת, אסתר חיות, "ביקורת כזו היא מותרת ולגיטימית במדינה דמוקרטית. משכך אין למצוא טעם לפגם במחאה המופנית כלפי היועמ"ש בעניינים הנוגעים למילוי תפקידו".

 

>> ההפגנות מול בית היועמ"ש - כתבות נוספות:

יניב: "אם היינו מפגינים מול וינשטיין - לא היה מטייח את 'ביבי טורס'"

גורמי אכיפה: מעצר מני נפתלי ואלדד יניב גרם יותר נזק מתועלת

המשטרה לבג"ץ: לשנות את מקום ההפגנות הנערכות בסמוך לבית היועמ"ש

 

"ניצחנו ניצחון ענק בבג״צ בפסק דין היסטורי", כתב אלדד יניב, ממובילי המחאה, "מותר להפגין חופשי מול מנדלבליט בפתח תקווה. המעצרים של המשטרה לא חוקיים. אחרי החגים נפגין גם מול בנט-שקד וכחלון ששותקים כמו דגים כשביבי טובע בחקירות. תבואו במוצ״ש בהמוניכם לחגוג".

 

ב-24 באוגוסט הוציא בג"ץ צו ביניים בסוגיה לאחר דיון בעתירה שהגישו מארגני ההפגנות, לאור החלטתה של המשטרה לדרוש רישיון - וכן לצמצם את מספר המפגינים ל-500 איש. בעקבות דרישת הרישיון אף נעצר יניב, יחד עם אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, אביחי מנדלבליט.

 

״בג״צ הוכיח שיש שופטים בירושלים", מסר ח"כ יואל חסון ("המחנה הציוני"), "יש זכות להפגין והיא עומדת מעל כל זכות פרטית. ללא התעקשותם של המפגינים הנחושים שנלחמו מדי שבת למען המשך שימורה של הדמוקרטיה הישראלית אל מול כוחות דורסניים, לא היינו מגיעים ליום הזה".

 

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל מכבדת את החלטותיו של בית המשפט העליון ותפעל ללמוד לעומק את ההחלטה על מנת ליישמה. נזכיר כי המשטרה איפשרה את ההפגנות בכיכר גורן, מדי שבוע, ללא תנאים וללא רשיון משך תקופה ארוכה, בשל החשיבות הרבה שמייחסת המשטרה לחופש הביטוי והזכות להפגין. יודגש כי בפסק הדין, בימ״ש קבע כי המשטרה תוכל להציב גם בעתיד תנאים בפני המפגינים בכיכר גורן להבטחת הסדר והביטחון הציבורי,
ככל שהדבר יידרש בנסיבות העניין. משטרת ישראל מצטרפת לקריאה של בית המשפט לפעול לשינוי והבהרת החוק בתחום רישוי ההפגנות, כדי לאפשר למשטרה לממש את אחריותה בתחום השמירה על הסדר הציבורי".