משלחת מנתחי לב ישראלים עורכת ניתוח בניגריה, חדשות 10

לב אמיץ: רופאים ישראלים טסו לניגריה והצילו בן 11, שאיש לא ידע שהוא חולה

משלחת ישראלית טסה לניגריה כדי להציל את חייהם של ילדים חולי-לב. שם, בבית החולים שבו הרופאים עבדו בהתנדבות, נתקלו בילד שהגיע במקרה אל המקום יחד עם אחיו הקטן. איש לא ידע שבן ה-11 חולה. תודות לרופאה ישראלית ערנית אחת, חייו ניצלו כמעט ברגע האחרון

זו הפעם השלישית שמשלחת של רופאי ורופאות לב מבית החולים לילדים "ספרא" שב"שיבא", תל השומר, יוצאת לניגריה לטפל בילדים שסובלים ממומים בלב.

 

180 מיליון תושבים יש בניגריה, המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה, תוחלת החיים בה היא 51 שנים לנשים ולגברים ורק 3 אחוזים מהאוכלוסייה הם בני יותר מ-65.

 

כתבות נוספות בחדשות 10 >>
דנמרק: לבישת בורקה וניקאב תיאסר במקומות ציבוריים
ראובן שמרלינג הובא למנוחות: "מי חלם שחיה עם חרב תהרוג ותסקול אותך"
הארגון הבינלאומי נגד הפצת נשק גרעיני זכה בפרס נובל לשלום


"בכל האזור שהוא סאב-סהרה, כשמדובר על מאות מיליונים של בני אדם, אין ניתוחי לב בכלל", אומר פרופ' דודי משאלי, מנהל המרכז למומי לב מולדים ב"ספרא". "כמו שאצלנו נולד ילד עם מום לב לפני 80-70 שנה, הוא היה נפטר, זה המצב שם". פרופ' משאלי הגיע לניגריה לבקשת רופא ניגרי שהתמחה אצלו במחלקה לפני כמה שנים כדי לסייע למקומיים להקים מחלקה לטיפול בחולי לב שתעשה ניתוחים, דבר שלא קיים היום, למעט משלחות מערביות שמגיעות לנתח מעת לעת.

 

פרופ' משאלי התאהב באפריקה והוא הקים צוות שנוסע איתו למרתון ניתוחי ילדים מדי כמה חודשים, גם כאלה שנערכים ללא חשמל. מהרגע שהצוות הישראלי נכנס לבית החולים, מחכים לו ילדים וילדות שנמצאים במצב הקשה ביותר. הרופאים והרופאות מטפלים בילדים ומכינים אותם לניתוח.


אחד הסיפורים המרגשים מניגריה קשור לניתוח בצמד אחים. פואד בן השנתיים וחצי עמד להיכנס לניתוח כשהרופאים הבחינו באחיו הגדול, פואז בן ה-11, שנראה עייף בצורה מחשידה. ד"ר שרון בוריק-חיגר, אחת הרופאות, ביצעה בדיקת אקו והוחלט לנתח גם אותו על חשבון מטופל שיכול להמתין לסבב הניתוחים הבא. שני האחים נכנסו לניתוח באותו היום ובמשלחת ידעו כי שני הניתוחים הם בסיכון גבוה וקיוו שהמשפחה תעבור את היום בשלום. "הוא כבר הגיע אלינו במצב כל כך סופני ואני כל כך פחדתי מי יודע אם הוא בכלל יצליח לשרוד את הניתוח הזה? מי יודע אם הלב שלו יתאושש?", אומרת ד"ר בוריק-חיגר.

 

פואד, ילד ניגרי שנותח ע
 

פואד, ילד ניגרי שנותח ע"י משלחת מנתחי לב ישראלים(חדשות 10)

המשלחת שיצאה לניגריה לטפל בילדים הינה חלק מפעולות מרכז חדש לרפואת אסונות וסיוע הומניטרי שהוקם במרכז הרפואי שיבא.