בג"ץ: על המדינה להודיע אם היא מוכנה לשקול מחדש את מתווה הכותל

בתום הדיון בבית המשפט, השופטים לא הגיעו להחלטה, וציינו כי לא ברור האם יש באפשרותם לכפות על הממשלה ליישם את החלטתה מינואר 2016 על הקמת רחבת תפילה שוויונית. לאחר מכן הורה למדינה להודיע אם תשקול את יישום המתווה. כזכור, בעקבות מחאה חרדית ולחצים פוליטיים הוחלט להקפיאו

בווידאו: זעם הקפאת המתווה: ראשי התנועה הרפורמית ביטלו פגישה עם נתניהו


בג"ץ הורה היום (חמישי) למדינה להודיע אם היא מוכנה לשקול את יישום מתווה הכותל.

 

בג"ץ קיים דיון בנושא מתווה הכותל, כאשר בסופו השופטים לא הגיעו להחלטה. עוד ציינו כי לא ברור שיש באפשרותם לכפות על הממשלה ליישם את החלטתה. כעת בג"ץ הורו למדינה להודיע אם תשקול את יישום המתווה.

 

עו"ד יזהר הס אמר בתגובה להחלטת בג"ץ: "לא בכדי החליט בית המשפט על לוח זמנים כה דוחק. ברור לגמרי שסבלנותו של בית המשפט פקעה. אני קורא לראש הממשלה לשמוע היטב את הרמז מבית המשפט העליון וכבר בישיבת הממשלה הקרובה, ביום ראשון, להשיב את מתווה הכותל לחיים".

 

כזכור, לאחר שנים ארוכות של דיונים, בינואר 2016 הממשלה החליטה על מתווה על פיו בהמשך לכותל המערבי, בחלקו הדרומי תוקם רחבה נוספת לטובת המעוניינים בתפילה שוויונית של גברים ונשים יחדיו - הרפורמים, הקונסרבטיביים ונשות הכותל. בעקבות מחאה חרדית ולחצים פוליטיים החליטה הממשלה בחודש יוני האחרון על הקפאת המתווה.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

הזעם על הקפאת מתווה הכותל: ראשי התנועה הרפורמית ביטלו פגישה עם נתניהו

פניה ליועמ"ש: "הקפאת מתווה הכותל - מחטף, לשרים לא ניתנה יכולת להתכונן"

בשל מתווה הכותל: הסוכנות היהודית ביטלה ארוחה עם נתניהו בכנסת

 

בדיון נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור מתחה ביקורת על הקפאת המתווה. "אתה לא יכול שלא לשאול את עצמך מה קרה פה? היה מתווה, עבדו עליו, ערכו, ואז באה הממשלה ואמרה 'לא קיים'. זה היה קצת מעורר שאלה", טענה נאור.

 

השופטים דרשו מנציגי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית להבהיר אם בעקבות נסיגת הממשלה מהמתווה, נסוגים אף הם ממנו, או שבמידה והוא יאושר בכל זאת הם יקבלו אותו. הנציגים הדגישו כי הם עדיין מחוייבים למתווה.

 

בדיון התברר שוב כי בכל מקרה יהיה זה בעייתי להגיע לפתרון שישיב את השקט לכותל לחלוטין, זאת מאחר ועורכת הדין סוזן ווייס, המייצגת קבוצת נשים שפרשו מנשות הכותל, הדגישה כי קבוצה זו בכל מקרה עומדת על זכותה להתפלל ברחבה המסורתית. גם אם יתקבל המתווה, היא תמשיך להגיע מדי חודש לרחבה. גם הנשיאה נאור אמרה כי "יש פה רגשות מתנגשים. הכותל הוא אחד יחיד ומיוחד ורגשות לכולנו יש".

 

ח"כ ד"ר עליזה לביא ממפלגת יש עתיד הגיבה לדיון ואמרה כי "בג"ץ מאותת למדינה דבר פשוט - קבלו הכרעה והפסיקו את גרירת הרגליים. עוד לא מאוחר להתעשת, ליישם את המתווה שכבר התקבל בהסכמת כל הצדדים ולחסוך מכולם עוד ריב ופילוג. הדיון הבוקר ממחיש שוב עד כמה רשלנית הייתה התנהלות הממשלה בשנה וחצי האחרונות. הקרע ביחסים עם אחינו היהודים בתפוצות הוא חסר תקדים".

 

כזכור, הקפאת המתווה עוררה זעם בקרב יהדות ארה"ב, כאשר בין השאר הסוכנות היהודית ביטלה את ארוחת הערב המתוכננת בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו לחבר הנאמנים. "חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית משנה לחלוטין ביומיים הקרובים את לוח הזמנים של הכנס שהוא עורך בירושלים, על מנת לדון בהשלכותיהן של החלטות אלו", נמסר אז. בנוסף, בתנועה הרפורמית בארה"ב זעמו על ההחלטה. "זה עלבון עבור רובו של העם היהודי", אמר אמש ראש התנועה, הרב ריק ג'ייקובס.