10tv, 10tv

פרוטקשן בצפון: הכנופייה שהטילה אימה על בעלי עסקים וסחטה מהם מיליונים

הצתות, גניבות, איומים ודמי חסות - זו היא שגרת חייהם של מאות בעלי עסקים, קבלנים וחקלאים ממטולה ועד הגליל התחתון, שנסחטים כבר שנתיים בידי כנופיית עבריינים. בחודש האחרון מתהדרת המשטרה בכך שעצרה את מרבית חברי הכנופייה והגישה נגד ראשיה כתבי האישום, אבל ההצתות לא נפסקות

קרוב לעשור פועל בצפון ארגון פשיעה שמשליט טרור. הצתות, כלים שנעלמו מאתרי בנייה, פגיעה בעדרים, או בכלי רכב. מי שרצה להיות מוגן שילם, והרבה מאוד שילמו. "ישנם 36 חשודים שנעצרו, נגד 27 מתוכם כבר הוגשו כתבי אישום", כך על פי נצ"ב מעוז בנשבו, מפקד ימ"ר צפון.

 

לפני קצת יותר מחצי שנה, 27 מחברי הכנופיה של משפחת אל-הייב מהכפר טובא זנגריה נעצרו בלילה אחד. המשטרה ניסתה בעיקר לאתר את- ג'ולן ופרג' אל הייב, המוח מאחורי האופרציה. אחד מהם נעצר באותו לילה, השני הצליח להימלט.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

למרות הגבלות בג"ץ: 1,500 איש מפגינים בפתח תקווה

"אנחנו לא מפחדים": מאות אלפים בברצלונה צועדים בעצרת נגד הטרור

חשד לרצח ביפו: גבר נורה למוות; המשטרה פתחה בסריקות אחר חשודים

 

לבעלי העסקים בצפון היו 2 אפשרויות - לקנות מדבקה של חברת השמירה "רעם" או להמשיך ולספוג נזקים. המדבקַה עלתה כמה אלפי שקלים, או כמה עשרות אלפי שקלים, תלוי בגודל העסק, והיא לא באמת הגיעה עם שמירה כלשהי כי חברת "רעם" לא רק שלא מורשה לספק שירותי שמירה, היא לא באמת קיימת. המדבקה סימנה אישור על תשלום דמי חסות. "יש פה עסקים ששילמו עשרות אלפי שקלים בחודש, ויש פה עסקים שפשטו את הרגל בעקבות התשלומים האלה", סיפר פקד שגיב כהן, קצין איסוף ימ"ר צפון.

 

יותר 160 עסקים שונים נסחטו כך במשך שנים, ומדובר לא רק באנשים פרטיים. מועצות מקומיות שילמו על שירותי שמירה בלי שומרים, חקלאים, אפילו קרן קיימת לישראל חתמה על הצ'קים שקנו לה שקט. התשלום הפך לִגזירַת גורל. ארז גרוס, קבלן בנייה בצפון סיפר ש"כשמתמחרים פרויקט, צריך לתמחר את הסכום הזה בפנים, כי אתה כבר יודע שזה הולך להיות". גרוס הוא מהיחידִים שהעזו לומר לא. כשהכנופיה הבינה שזה לא הולך מולו, התחילו לאיים על בעלי מקצוע כדי שיפסיקו לעבוד איתו.

 

אחרי מצוד של חודשים הצליחה המשטרה לפני כמה שבועות לשים את ידה על החלק האחרון בפאזל ועכשיו הכנופיה כולה מאחורי סורג ובריח. למרות זאת, לפני כמה ימים התרחשה הצתה נוספת במתקן לטיהור שפכים ובביתצ האריזה של חקלאי ראש פינה, גם אחרי גל המעצרים. בצפון עדיין מחכים שכל שאר הזרועות הלא מתפקדות של המשטרה יבינו שהגיע הזמן להצטרף.

 

מעורכי הדין של ג'ולן ופארג׳ אל-הייב עו״ד משה שרמן ועו״ד אורית בראל נמסר בתגובה: "מרשינו לא ניהלו ולא מנהלים ארגון פשע. בחינת הראיות בתיק מעלה כי אין תימוכין לטענת המדינה כי שירותי השמירה אשר סופקו לגופים וחברות שונות בוצעו באמצעות מדבקה בלבד ולא בוצעו בפועל, שכן בכל אתר בוצעה שמירה בפועל בדרך כזו או אחרת בהתאם למתווה עליו סוכם מראש עם הלקוח".

 

עוד הוסיפו הסנגורים כי "למרשינו גם אין שום קשר לאירועים המוזכרים בכתבה וכן לשום פגיעה או נזק שנגרמו למאן דהוא. לצערנו הרב, למשטרה נוח וקל לקשור כל אירוע שקורה בצפון למרשינו. אנו סמוכים ובטוחים שנוכיח את חפותם בבית המשפט ואל לה לתקשורת לחרוץ גורלות לפני שההליך המשפטי החל, אלא לתת לבית המשפט לומר את דברו".

 

תגובת קרן קיימת לישראל: "קק״ל מעולם לא נסחטה או שילמה כל דמי חסות לאיש או לארגון זה או אחר. האירוע המוזכר בשנים 2011-2014, טרם ההנהלה הנוכחית. מיד לאחר פרסום כתב האישום, פנה מנכ״ל קק״ל בפועל לבודק חיצוני מוסמך, אשר ביצע בדיקה לעובדי חברת השמירה במרחב צפון, ובבדיקה לא נמצאו ליקויים מהותיים. אופן הצגת הדברים ושרבוב קק״ל הוא שגוי ומטעה את קהל הצופים״.