,

ניצול הקשרים וישיבת הקבינט הגורלית: כך נפתר המשבר בירדן

בכירה במשרד החוץ יצאה לרבת עמון כדי לגבש נוסחה שתאפשר את חזרת המאבטח. במקביל, פעל ראש השב"כ לקדם את הפשרה בהר הבית, וכששב הבהיר לקבינט: הסרת הגלאים לא תספיק

יממה לאחר שצוות השגרירות הישראלי חזר ארצה ועל רקע החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני להסיר את גלאי המתכות בהר הבית, מתפרסם היום (שלישי) מידע חדש ששופך אור על הסיפורים שהרעישו את המדינה.

אתמול בבוקר זומן למשרד החוץ בירושלים שגריר ירדן בישראל, וואליד עבוידאת, שלו רקע במשפט בינלאומי. אנשי המשרד הוכיחו לשגריר באופן חד משמעי כי אין לרבת עמון "תיק" לדרישה לחקור את המאבטח הישראלי, שירה למוות בשני בני אדם במהלך התקרית הביטחונית בשגרירות

במקביל, יצאה לרבת עמון המשנה ליועץ המשפטי של משרד החוץ, לשיחות עם בכירי משרד החוץ בירדן, כשהכוונה הייתה לנסות למצוא נוסחה שתשקף "רצון טוב" מצד ישראל ותאפשר את שחרור המאבטח, זאת לאור ההבנה בירושלים שהתקרית הסתיימה בסופו של דבר בשני אזרחים ירדנים מתים. כך החלה להתגבש הנוסחה לפיה החוקרים הירדנים יכנסו לשגרירות ויגבו עדות מהמאבטח הישראלי מבלי לקחת אותו לחקירה.

בנימין נתניהו והמאבטח שהותקף בירדן
 

בנימין נתניהו והמאבטח שהותקף בירדן( חיים צח, לע"מ)

באותו הזמן יצא ראש השב"כ נדב ארגמן לרבת עמון, שהתעסק בעיקר עם עניין הפשרה בנוגע להר הבית, אך השתמש בקשריו עם בכירי מערכת הביטחון הירדנית הקרובים לאוזנו של המלך בשביל לקדם את הפתרון לעניין המאבטח.


הרעיון היה להגיע לשיחת הטלפון בין ראש הממשלה נתניהו למלך עבדאללה בערב כאשר הכל תפור, ומה שנשאר למנהיגים הוא לאשר את ההסכמות שהושגו. בשעות אחרי הצהריים שב ארגמן לישראל, כשבמקביל נכנסו החוקרים לשגרירות בעמאן וגבו עדות מהמאבטח.


בשיחה בין נתניהו ועבדאללה, ששהה בחוף המערבי בארצות הברית, שהתקיימה בסביבות 19:30 ונמשכה כחצי שעה, הגיעו שני המנהיגים להבנה כי ניתן לסיים את הפרשה, והמאבטח וכל צוות השגרירות ישובו לישראל באופן מידי. שלוש שעות לאחר תום שיחת הטלפון, חצה המאבטח, השגרירה עינת שלאין וצוות השגרירות את הגבול במסוף אלנבי.

 

()

ארגמן, כאמור, ביקש לראות אצל בני שיחו ברבת עמון כי הסרת גלאי המתכות מההר וההחלטה על אמצעי טכנולוגי חלופי עתידי יתקבלו בירדן כצעד שיביא את המשבר לסיומו, מכיוון שבירושלים לא רצו לבצע שוב מהלך חד צדדי בלי לבדוק את השלכותיו בצד השני (כפי שהתרחש עם ההחלטה להתקין את גלאי המתכות). ארגמן חזר אחרי הצהריים לירושלים ועדכן את נתניהו בשיחותיו.


בישיבת הקבינט שהתקיימה אמש, טענה המשטרה כי אין צורך לפרק גם את המצלמות שהותקנו, וכי הסרת גלאי המתכות תספיק כדי להביא לרגיעה, אלא שהדברים ששמע ארגמן ברבת עמון הבהירו לנוכחים כי הגלאים לבדם לא יביאו את התוצאה הרצויה וכדי להביא לסיום המשבר ולהשבת הרגיעה, יש לפרק גם את המצלמות כדי למעשה להחזיר את המצב לנקודה בה היה הר הבית לפני הפיגוע בו נרצחו שני שוטרי מג"ב.


במקביל, הציגה המשטרה חלופה בדמות מערכת "מצלמות חכמות" במקום לגלאי המתכות, אך מדובר במערכת שייקח זמן עד להתקנתה, התאמתה בשטח והכנסתה לפעולה. השרים בנט, שקד ואלקין התנגדו לפירוק המצלמות, בטענה כי זה משאיר את ההר ללא כל אמצעי אבטחתי נוסף מעבר לבדיקות השוטרים שהיו טרום הפיגוע, אך נתניהו וליברמן הצליחו לגבש רוב בקרב השרים, וההחלטה נפלה - גלאי המתכות, כמו גם המצלמות, יפורקו - והמצב יחזור לקדמותו.