פיגוע הדריסה בברצלונה: דאע"ש קיבל אחריות; הדורס נמלט

הארגון קיבל אחריות על אירוע הדריסה בו נהרגו לפחות 13 בני אדם, בהם חמישה ילדים, ויותר מ-100 נפצעו. רכב מסחרי נסע אל תוך אזור ה"רמבלאס" במרכז העיר ופגע בעשרות הולכי רגל. המשטרה מחפשת אחר הדורס. חמישה תוקפים נהרגו באירוע ביטחוני בעיירת החוף קמברילס

דאע"ש קיבל אמש (חמישי) אחריות על פיגוע הדריסה בברצלונה, בו נהרגו אתמול לפחות 13 בני אדם, בהם חמישה ילדים, ונפצעו לפחות 100. סוכנות הידיעות אעמאק דיווחה מפי מקור ביטחוני כי "מבצעי המתקפה בברצלונה נמנים עם חיילי החליפות וביצעו את המתקפה כהיענות לקריאה לתקוף את מדינות הקואליציה".

 

משטרת קטלוניה הודיעה כי באירוע ביטחוני שהתרחש בעיירה קמברילס הנמצאת דרומית לברצלונה, חוסלו חמישה תוקפים, שייתכן ונשאו על גופם חומרי נפץ. בנוסף, שישה אזרחים ושוטר אחד נפצעו בתקרית. "הישארו בבתיכם ושמרו על עצמכם", מסרה המשטרה לתושבי המקום עם תחילת האירוע, והוסיפה שייתכן כי מדובר ב"מתקפת טרור". המשטרה המקומית חוקרת את האירוע, ונבדק האם יש קשר בינו לבין הפיגוע בברצלונה.

 

>> פיגוע הדריסה בברצלונה - כתבות נוספות:

פיגוע הדריסה בברצלונה: תיעוד הרגעים לאחר הדריסה ברמבלאס

בעקבות הפיגוע בברצלונה: חשש בחברות התעופה מביטולי טיסות

עדת ראייה לפיגוע: "בת הזוג שלי ואני הסתכלנו אחת על השנייה ופשוט רצנו"

 

לפי המשטרה המקומית, אחד החשודים שנעצרו בחשד למעורבותם בדריסה הוא דריסה וגביר, מהגר צרפתי בן 28 ממוצא מרוקני, שישב בכלא בקטלוניה ושוחרר בשנת 2012. הוא נחשד ששכר את הרכב הדורס, אך הכחיש את מעורבותו באירוע. לפני כשנתיים הוא כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי "יש להרוג את כל הכופרים ולהשאיר רק את המוסלמים האדוקים". עצור נוסף הוא אזרח ספרד מהעיר הספרדית מלייה שבצפון יבשת אפריקה. המשטרה אמרה כי השניים הם לא הנהגים הדורסים.

 

ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, כינה את הפיגוע כ"מתקפה ג'יהדיסטית". בנוסף, שלושה ימי אבל הוכרזו בקטלוניה בשל האירוע. המשטרה המקומית אמרה כי במהלך פעילות כוחות הביטחון בבית באזור ביום רביעי נהרג אדם בפיצוץ בתקרית שקשורה לפיגוע הדריסה, ככל הנראה בזמן שהכין חומרי נפץ. כמו כן, לדברי המשטרה האדם שדרס את השוטרים בברצלונה נורה למוות, אך עוד אין ראיות האם יש לו בכלל קשר לפיגוע - וכוחות הביטחון מנסים לאתר את הדורס.

 

בשעה 18:30 הערב, רכב מסחרי שכור נסע אל תוך טיילת ה"רמבלאס" הומת האדם שבמרכז העיר, ופגע בעשרות הולכי רגל. מעל ל-100 בני אדם נפצעו, רבים מהם במצה קשה, ובהם ילדים. המשטרה אישרה כבר בשעה שלאחר האירוע כי היא מתייחסת לדריסה כאירוע טרור.

 

חשוד נוסף, ממוצא מרוקני, נורה למוות בידי כוחות המשטרה, לאחר שדרס ופצע שלושה שוטרים. ככל הנראה, חשוד זה נס מן אירוע הדריסה והשוטרים רדפו אחריו עד לפרברי ברצלונה - לאחר שפגע בשוטרים, הוא נקלע עם כוחות המשטרה לקרב יריות ונהרג. בסך הכל נראה כי היו מעורבים באירוע שני רכבים, רכב הדריסה ורכב המילוט. רכב הדריסה נמצא מיד לאחר האירוע בטיילת ה"רמבלאס", ובשעתיים שלאחר הפיגוע המשטרה תרה אחר הרכב השני. בסביבות השעה 20:30 הוא נמצא.

 

ממשרד החוץ נמסר כי בעיר מטיילים ישראלים רבים, אך נכון לשעה זו לא לא ידוע על נפגעים ישראלים באירוע. 31 ישראלים מוגדרים כמנותקי קשר. משטרת ברצלונה הורתה לכל המוסדות היהודים בברצלונה לסגור את דלתותיהם ולא להתקהל. בעקבות הפיגוע, הציע מגן דוד אדום סיוע לצלב האדום הספרדי במנות דם ובכל צורך אחר שידרש בימים הקרובים. מנכ"ל מד"א: "אנחנו עומדים בקשר רציף עם משרד החוץ ושותפינו בספרד וערוכים לכל בקשה".

 

אחד החשודים שנעצרו - דריס הוגביר
 

אחד החשודים שנעצרו - דריס הוגביר(ללא קרדיט)

מפת אירוע הדריסה: