"אומרים שהשוויתי בין ניאו-נאצים למתנגדיהם - זה שקר מגעיל". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, רויטרס

טראמפ: "אומרים שהשוויתי בין ניאו-נאצים למתנגדיהם - זה שקר מגעיל"

נשיא ארצות הברית טען בטוויטר כי דבריו על אירוע הדריסה בעצרת הימין הקיצוני בווירג'יניה הוצאו מהקשרם. "לא טענתי לשקילות מוסרית בין ניאו-נאצים לאישה שנדרסה", כתב והוסיף: "תקשורת 'הפייק ניוז' היא רמאית"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הכחיש היום (חמישי) כי השווה בין הצדדים באירוע שבו נדרסה למוות מפגינה בווירג'יניה.


"לינדזי גרהאם תאב הפרסום שיקר שאמרתי כי יש שקילות מוסרית בין ה-,KKK ניאו-נאצים ואנשי העליונות הלבנה, לאנשים כמו גברת האייר (ההרוגה באירוע)", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו, "שקרים מגעילים. הוא לא יכול לשכוח את הבחירות המכאיבות. אנשי דרום קרוליינה יזכרו".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

לאחר התפטרות מחאה של מנכ"לים: טראמפ פירק שתי ועדות המייעצות לו

"אנחנו בהלם, ביקשנו הגנה על בית הכנסת": היהודים בווירג'יניה חוששים מהמהומות

כיצד ויכוח סביב פסל של גנרל ממלחמת האזרחים הוביל למהומות אלימות בארה"ב?

 

טראמפ לא הסתפק בכך ותקף גם את אמצעי התקשורת. "הציבור לומד (אפילו יותר) כמה תקשורת ה"פייק ניוז" היא רמאית", כתב בציוץ נוסף, "הם הוציאו מהקשרם את דבריי לגבי שנאה, גזענות וכו'. בושה".

 

במסיבת עיתונאים לפני יומיים הוא חזר על טענתו כי האשמה במהומות היא על שני הצדדים: "מה עם האלט-לפט שהסתערו איתם?", אמר, "גם מהצד השני הייתה קבוצה אלימה מאוד. האשמה באלימות היא על כל הצדדים. את הנאצים והלאומנים צריך לגנות. אבל היו שם עוד אנשים מקבוצות אחרות".

 

בדבריו במסיבת העיתונאים חזר טראמפ על המסר שהשמיע לאחר אירוע הדריסה, לפיו האחריות מוטלת על שני הצדדים. זאת למרות שביום שלפני כן השמיע גינוי ישיר והתבטא נגד פעילי הימין הקיצוני שהפגינו בשרלוטסוויל וגרמו למהומות. "אנו מגנים את מפגן השנאה והאלימות הזה, אין לו מקום בארצנו", אמר אז, "לא משנה מה צבע עורנו, כולנו חיים תחת אותם חוקים ומצדיעים לאותו דגל".

 

רבים הזדעזעו מדבריו של טראמפ, וביקורת נשמעה גם גם מצד רפובליקנים ושמרנים רבים. חמישה חברים במועצה המייעצת לנשיא בנושא ייצור ומקומות עבודה אף התפטרו בעקבות דבריו. "אנחנו לא יכולים לשבת במועצה עבור נשיא שמוכן לסבול גזענות וטרור פנימי", אמר ריצ'רד טרומקה, אחד מחברי המועצה שהתפטר, "באמירותיו היום התכחש טראמפ להערות שהשמיע נגד נאו נאצים וה-KKK".

 

דובר בית הנבחרים, פול ראיין, היה הרפובליקני הראשון להביע עמדה נחרצת נגד נאומו של הנשיא. "אנחנו חייבים להיות ברורים", כתב בחשבון הטוויטר שלו, "עליונות לבנה היא גזענות המנוגדת לכל מה שהמדינה הזו מייצגת". ראיין הוסיף: "אסור להראות מוסר כפול". דברים דומים אמר צ'רלי דנט, חבר קונגרס רפובליקני מפנסילבניה.

 

אירוע הדריסה בווירג'יניה (ארכיון)
 

אירוע הדריסה בווירג'יניה (ארכיון)(The daily progress)

האירוע האלים התרחש בעיר שרלוטסוויל שבווירג'יניה, לאחר שמצב חירום הוכרז במדינה בעקבות הפגנות אלימות של פעילי "עליונות לבנה", חלקם ניאו נאצים וחלקם פעילי תנועת "אלט רייט", שהגיעו למחות על הסרתו של פסל להנצחת גנרל שפיקד על כוחות הדרום במלחמת האזרחים האמריקנית.

 

מפגינים הגיעו להתנגד לאנשי הימין הקיצוני, ולמסר שהם מבטאים. אז דרס ג'יימס אלכס פילדס, צעיר כבן 20 מאוהיו, את הפעילים שהגיעו להפגין נגד עצרת הימין, והרג את הת'ר האייר, אישה בת 32. עוד 19 אנשים נפצעו מהדריסה. ה-FBI חוקר את האירוע.