"אומרים שהשוויתי בין ניאו-נאצים למתנגדיהם - זה שקר מגעיל". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, רויטרס

טראמפ על האירועים בווירג'יניה: "האשמה באלימות - על שני הצדדים"

במסיבת עיתונאים שקיים נשיא ארה"ב במגדל טראמפ בניו יורק הוא שב ותלה את האשמה במהומות, בהן נדרסה אישה למוות ע"י פעיל ימין קיצוני, בשני הצדדים: "מה עם השמאל הקיצוני שהסתער? מזכ"ל האו"ם השמיע אמירה ברורה נגד גזענות וכך גם כמה רפובליקנים

בווידאו: מאחורי הקלעים של הפגנות הימין הקיצוני בארה"ב


נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיים אמש (שלישי) מסיבת עיתונאים במגדל טראמפ בניו יורק וחזר על טענתו כי האשמה במהומות האלימות בווירג'יניה, בהן נהרגה אישה בת 32 שנדרסה בידי פעיל ימין קיצוני - היא על שני הצדדים.

 

"מה עם האלט-לפט שהסתערו איתם? מה איתם? גם מהצד השני הייתה קבוצה אלימה מאוד. האשמה באלימות היא על כל הצדדים. את הנאצים והלאומנים צריך לגנות. אבל היו שם עוד אנשים מקבוצות אחרות", ציין הנשיא.

 

לכתבות נוספות בנושא:

טראמפ: "ה-KKK, ניאו נאצים ועליונות לבנה - קבוצות המנוגדות לכל ערכינו"
"העריץ את אדולף היטלר": פרטים חדשים על הדורס מווירג'יניה נחשפים
כיצד ויכוח סביב פסל של גנרל ממלחמת האזרחים הוביל למהומות אלימות בארה"ב?

 

בכך חזר טראמפ על המסר שהשמיע לאחר אירוע הדריסה, לפיו האחריות מוטלת על שני הצדדים. זאת למרות שביום שני השמיע גינוי ישיר והתבטא נגד פעילי הימין הקיצוני שהפגינו בשרלוטסוויל וגרמו למהומות. "אנו מגנים את מפגן השנאה והאלימות הזה, אין לו מקום בארצנו", אמר אז, "לא משנה מה צבע עורנו, כולנו חיים תחת אותם חוקים ומצדיעים לאותו דגל".

 

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, התייחס לנושא אך לא ציין את דבריו של טראמפ במפורש. "גזענות, שנאת זרים, אנטישמיות ואסלאמופוביה מרעילות את החברות שלנו", כתב בחשבון הטוויטר שלו, "עלינו להתנגד להן. בכל פעם. בכל מקום".

 

רבים הזדעזעו מדבריו של טראמפ, וביקורת נשמעה גם גם מצד רפובליקנים ושמרנים רבים. חמישה חברים במועצה המייעצת לנשיא בנושא ייצור ומקומות עבודה התפטרו. "אנחנו לא יכולים לשבת במועצה עבור נשיא שמוכן לסבול גזענות וטרור פנימי", אמר ריצ'רד טרומקה, אחד מחברי המועצה שהתפטר, "באמירותיו היום התכחש טראמפ להערות שהשמיע נגד נאו נאצים וה-KKK".

 

דובר בית הנבחרים, פול ראיין, היה הרפובליקני הראשון להביע עמדה נחרצת נגד נאומו של הנשיא. "אנחנו חייבים להיות ברורים", כתב בחשבון הטוויטר שלו, "עליונות לבנה היא גזענות המנוגדת לכל מה שהמדינה הזו מייצגת". ראיין הוסיף: "אסור להראות מוסר כפול". דברים דומים אמר צ'רלי דנט, חבר קונגרס רפובליקני מפנסילבניה.

 

 

"מרעילות את החברה שלנו". מזכ"ל האו"ם, אנתוניו גוטרש (ארכיון)(רויטרס)

לאחר שגינה את הימין הקיצוני, לפני יומיים, טראמפ נשאל מדוע לקח לו כל כך הרבה זמן להוציא את הצהרת הגינוי הברורה של הניאו נאצים ואמר כי כלל לא לקח לו הרבה זמן וכי הסיבה שבהתחלה היה מסויג יחסית הייתה כי רצה לוודא את כל העובדות.

 

"היה בלתי אפשרי בהתחלה לדעת את כל העובדות, לא ידעתי שדייויד דיוק (ראש ה-KKK) שם. אחר כך העובדות נהיו מאוד ברורות, אבל יש דברים מסוימים שאנחנו עדיין לא יודעים", אמר הנשיא. כאשר נשאל האם הדריסה הייתה אירוע טרור, ענה: "הנהג הוא בושה למדינה ולמשפחתו. אפשר לקרוא לזה טרור, אפשר לקרוא לזה רצח. מה שרוצים. הוא רוצח.

 

טראמפ, שזכה לקיתונות של ביקורת לאחר שהגיב לאחר הדריסה בגינוי "אלימות מכל הצדדים", בחר אתמול לתקוף באופן ישיר את קבוצות הימין הקיצוני. "עלינו לאהוב אחד את השני ולהתאחד בגינוי שנאה ואלימות. גזענות היא רשע. ה-KKK, ניאו נאצים ועליונות לבנה - קבוצות המנוגדות לכל ערכינו. אלו המפיצים אלימות פוגעים בליבה של אמריקה. כולנו שווים בעיני האל". אולם היום, כאמור, חזר הנשיא לסורו ושב לתקוף את "שני הצדדים".