כשנתיים אחרי הפיגוע: קוצר עונשו של המחבל בן ה-13 מפסגת זאב

ביהמ"ש העליון קבע כי עונשו של הנער הפלסטיני שביצע את פיגוע הדקירה בירושלים ב-2015, יעמוד על 9.5 שנים במקום 12 שנים. השופטים נימקו זאת בגילו הצעיר ובכך שמעורבותו של מחבל השני, בן 16, הייתה גדולה יותר. הפצוע מהפיגוע: "שופטי בית המשפט נתנו רוח גבית לטרור" • צעיר בן 25 נפצע קשה ובן 13 נפצע אנושות בפיגוע – ואז חוסל המחבל השני

בווידאו: תיעוד פיגוע הדקירה בגבעת זאב, אוקטובר 2015


בית המשפט העליון קיצר היום (חמישי) את עונשו של המחבל בן ה-13, שביצע את פיגוע הדקירה בפסגת זאב בירושלים באוקטובר 2015, והעמיד אותו על 9.5 שנות מאסר במקום 12 השנים שנגזרו עליו.

 

השופטים נימקו את ההחלטה בשתי טענות עיקריות: ראשית, גילו הצעיר של המחבל בעת שביצע את הפיגוע. שנית, המחבל השני - בן דודו בן ה-16 - היה הגורם המשמעותי יותר במהלך הפיגוע.

 

לכתבות נוספות בנושא: פיגוע הדקירה בפסגת זאב >>
נער פצוע אנוש וצעיר במצב קשה בפיגוע דקירה בשכונת פסגת זאב שבי-ם

תיעוד פיגוע הדקירה בפסגת זאב: כך פצעו שני מחבלים קטינים צעיר ונער בן 13

 

"אין להתעלם מכך שחלקו באירוע היה משני לעומת חלקו של בן דודו, אין להתעלם אף מגילו הצעיר ביותר ומתהליך השיקום שהוא שותף לו ולחוות הדעת שהוגשו בעניינו", כתבו השופטים אסתר חיות, דוד מינץ וענת ברון בהכרעת הערעור. "כמו כן, שירות המבחן המליץ להקל בעונשו וזאת לנוכח התייחסותו של הקטין לעבירות שביצע, התובנות שהוא מגלה ביחס לכך, תפקודו התקין והתרשמות שירות המבחן כי לתקופת מאסר ארוכה עשויות להיות השלכות בלתי רצויות לגביו".


בפיגוע בבירה, סמוך לתחנת הרכבת הקלה, נפצע תחילה צעיר בן 25 באורח קשה. לאחר מכן השניים דקרו ופצעו אנושות נער בן 13 שרכב על אופניו, לאחר שיצא מחנות ממתקים. כוחות הביטחון שאיתרו אותם ירו לעברם - והמחבל בן ה-13 נפצע קשה והמחבל השני חוסל במקום.

 

זירת פיגוע הדקירה בפסגת זאב, אוקטובר 2015
 

זירת פיגוע הדקירה בפסגת זאב, אוקטובר 2015(רויטרס)

הפצוע מהפיגוע: "השופטים נתנו רוח גבית לטרור"

יוסף חיים טויטו, האברך בן ה-25 שנדקר בפיגוע בפסגת זאב, אמר בתגובה לפסק הדין: "שופטי בית המשפט נתנו רוח גבית לטרור. מתחילת הפרשה גילתה הפרקליטות אוזלת יד מדהימה כאשר לא ביקשה למצות עם המחבלים את העונש המקסימלי, אך יחד עם זאת הופתעתי לגלות ששופטי בית המשפט העליון החליטו להקל אף בעונש הקל הזה".

 

"יש להצטער שהשופט דוד מינץ, שכתב פסק הדין, בחר להקל בעונש כי שהות בבית כלא עשויה להיות לה השלכות בלתי רצויות כלפיו", הוסיף טויטו. "אני שואל: מה עם ההשלכות הלא רצויות כלפיי? מה עם הטראומה שעברתי? עם הנזק שנגרם לי לכל החיים??".