טבע מתרסקת: בהנהלה משדרים רוגע - בפועל ננקטים צעדי חירום

מניית "טבע" קורסת ומאבדת כרבע מערכה בבורסה של ניו יורק. מוקדם יותר היום הציגה החברה הפסדי עתק של 6 מיליארד דולר ברבעון אחד. נשאלת השאלה - איך נוצר הפער בין משכורות העתק שקיבלו מנהלי החברה, לבין התוצאות המחפירות?

מניית "טבע" צנחה הערב (חמישי) ב-24% בבורסה בניו יורק, ואיבדה כרבע מערכה. יום המסחר הכי גרוע שלה זה שנים ארוכות שמהווה איום אסטרטגי על עתידה של החברה. גם במושגים של טבע, חברה שכבר שקעה במשברים קשים, החדשות ביממה האחרונות נראות גרועות מתמיד.

ענקית התרופות הישראלית דיווחה על הפסדי עתק בתוך 3 חודשים בלבד - הרבעון שבו איבדה כנראה באופן סופי גם את הבלעדיות על תרופת הדגל שלה "קופקסון". בנוסף, בית המשפט בניו יורק פסק הלילה ש"רימסה", החברה המקסיקנית שטבע רכשה בעסקה כושלת, לא הונתה בתהליך את החברה מישראל. גם במקרה הזה דובר על פי ההחלטה בשיקול דעת מוטעה.

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

המשטרה לבית המשפט: החשדות נגד נתניהו - שוחד, מרמה והפרת אמונים

אלפים במצעד הגאווה בירושלים; חשוד עוכב עם סכין בסמוך לאירוע

כפי שפורסם בחדשות 10: הפרקליטות תפסיק את הבדיקה נגד ציון קינן

בניסיון להתאושש, החברה הודיעה על קיצוצים חסרי תקדים בשורותיה. 7,000 עובדים יפוטרו עד סוף השנה, 350 מהם כאן בישראל. עד לסוף שנת 2018, טבע אמורה למכור 15 מפעלים בעולם ולצאת לחלוטין מ-45 מדינות. גם חטיבה בריאות האישה והמוצרים האונקולוגיים באירופה צפויים להימכר תמורת כ-2 מיליארד דולר, והדיבידנד שטבע תחלק יחתך בקרוב ל-80%.

ברקע הדברים עומד גם המשבר הניהולי בטבע, שמתפקדת ללא מנכ"ל קבוע מאז פיטוריו של ארז ויגודמן מהמשרה. במצב כזה אין מי שיגבש אסטרטגיה ארוכת טווח למוצרים שתפתח החברה, והיא נראית כמי שעוברת ממשבר למשבר. עכשיו יצטרכו בדירקטוריון להחליט איך מייצבים את הספיננה המיטלטלת לפני שמניית הדגל של המשק הופכת רישמית למכת טבע.


באופן רשמי בהנהלה מנסים לשדר סוג של רוגע, אבל בעלי המניות מוטרדים וגם החברה עצמה כבר נוקטת צעדים. למשל, תמסור בקרוב לחברת ייעוץ חיצונית את כל המוצרים על מנת לבחון מחדש את תמהיל התרופות, ולבצע שינויים עסקים משמעותיים.


הסיבה לתוצאות הקשות היא הידרדרות המכירות בארה"ב וונצואלה. אחת השאלות שצריכות להישאל - איך נוצר הפער בין שכר העתק שקיבלו מנהלי החברה לאורך השנים, בשווי מצטבר של עשרות מיליוני שקלים, לבין התוצאות המחפירות של 6 מיליארד דולר הפסד והצניחה במניה?