משבר הר הבית מצית מחדש אנטישמיות אסלאמית • פרשנות

הנרטיב שרווח בעיתונות הערבית והאסלאמית לפיו היהודים וישראל אשמים בכל דבר שלילי נדחק לשוליים בשנים האחרונות. משבר הר הבית החזיר את השיח הזה לדרשות המסגדים

לאחר מספר שנים בהן השיח האנטישמי כלפי ישראל והיהודים התערער בתקשורת הערבית והאסלאמית, חוזר הנרטיב הזה להופיע בדרשות במסגדים ברחבי העולם.

 

בשבוע שעבר כתב פובליציסט ירדני שעלילת הדם, כפי שאנו קוראים לסיפור בו יהודים לוקחים דם של ילדים להכנת המצות לפסח, מתחלפת בדם של פלסטינים. זה נרטיב שצריך לשים אליו לב. הסכסוך הופך להיות דתי ולא לאומי, וכעת גם חוזרים מוטיבים אנטישמיים שקצת נשכחו בעולם המוסלמי.

 

כתבות נוספות בנושא >>

עימותים ליליים בירושלים: שוטרים פינו מתבצרים במסגד
המשבר לא היה על גלאי המתכות, אלא על מי יציב אותם • פרשנות

המשבר הסתיים? המופתי של ירושלים והוואקף: חוזרים להתפלל באל-אקצא

 

בשנים האחרונות, בפרסומים רבים בתקשורת המוסלמית והערבית, התעורר הדיון האם נכון לכנות את היהודים בכינויים אנטישמיים, ואף נוצרה הסכמה שיש להפסיק להאשים את היהודים בכל דבר.

 

בימים אלו ביטויים רבים חוזרים לשיח הזה. ברחבי העולם, אפילו במסגדים שלא מזוהים עם זרמים קיצוניים, אלא עם האחים המוסלמים חוזר השיח שמאשים את היהודים בכל.

 

במהלך דרשת יום השישי במסגד בלוס אנג'לס אמר שייח' מחמוד הרמוש כי "הסכסוך הוא לא רק בפלסטין, אלא גם על מכה ומדינה. הם יגיעו לשם ויתבעו גם את המקומות האלה. הם יאמרו שמוחמד מת והותיר אחריו רק בנות שאינן מסוגלות להילחם. הגיעה העת להיות מוסלמים".

 

"אנחנו לא מדברים על עזה והנשים הנאנסות, הילדים והפעוטות שנהרגים", אמר שייח' עמר שהין במסגד בקליפורניה, "אנחנו מדברים רק על המסגד. אללה, שחרר את מסגד אל אקצא מזוהמת היהודים. ספור אותם אחד אחד והשמד את כולם, עד האחרון שבהם".

 

בעצם הנואמים אומרים שהסיפור הוא לא אקצא. מי שנושא את הדגל בשינוי הזה הם דווקא האחים המוסלמים ולא וואהבים או סלפים. דווקא בסעודיה ישנם קמפיינים, וגם הוראה ממשלתית, להפסיק עם תקיפת היהודים והאשמתם בכל. בדרשות שם לא נאמר דבר על אל אקצה, שם גם הממסד הדתי אחוז על ידי הממסד הפוליטי.

 

במצרים ובמדינות אחרות זה לא המקרה. פעם סעודיה הייתה זו שמכתיבה את השיח הדתי והייתה לה אחיזה רבה גם במסגדים באירופה, היום זהו שיח מפוצל והאחים המוסלמים מגבירים את אחיזתם.