"חשש לניגוד עניינים". ישראל דנציגר, במהלך סיור פיקוח במפעל במפרץ חיפה (ארכיון), אור רון

מבקר המדינה ליועמ"ש: חשש לפלילים בטיפול המדינה בנושא האמוניה

משרד המבקר העביר למנדלבליט מידע המעלה חשש לפגיעה בטוהר המידות ושיקולים זרים בטיפול גופי המדינה בקידום פתרונות לאספקת אמוניה. מהמידע עולה חשש לתיעדוף חלופות באופן מוטה, כדי להטיב עם חברת "חיפה כימיקלים". נבדק אם מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה לא קיים את הסדר ניגוד העניינים שעליו חתם

  • פורסם ב:
  • 18/07/2017 21:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/07/2017 21:02
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

משרד מבקר המדינה העביר היום (שלישי) מידע ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, המעלה חשש לעבירות פליליות בטיפול המדינה בנושא קידום פתרונות לאספקת אמוניה למשק הישראלי.

 

מהמידע עולה חשש לכך שבחינת החלופות לייבוא האמוניה, עם פינוי המכל שבמפרץ חיפה, נעשו לכאורה באופן המטיב עם חברת "חיפה כימיקלים". על פי המבקר, המידע מעלה חשש לשיקולים זרים בפעילות גורמי המדינה בנושא וחשש לפגיעה בטוהר המידות.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

הממשלה אישרה: במקום המכל - אוניית אמוניה תעגון במפרץ חיפה

טייקון האמוניה: בעל השליטה ב"חיפה כימיקלים" נערך לפיטורים של 800 עובדים

לאחר חשיפת חדשות 10: היתר הרעלים ל"חיפה כימיקלים" קוצר שנית לסוף יולי

 

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, היה מעורב באופן משמעותי וחריג בנושא, כך על פי משרד המבקר. לכאורה דנציגר לא קיים את הסכם ניגוד העניינים שעליו חתם באוגוסט 2015, ויש חשש שפעל בניגוד עניינים בלי שהתייעץ בעניין עם היועמ"ש של המשרד, כפי שמתחייב בהסכם.

 

עוד עולה מהמידע שהעביר המבקר, כי גופים רלוונטיים במשרד להגנת הסביבה מודרו ממעורבות בעניין. כמו כן, מידע שנמסר לגורמים מוסמכים בנושא "השתנה מהותית מפעם לפעם ולא תאם לכאורה במלואו את העובדות לאשורן", כך בהודעת המבקר.

 

המידע הועבר ליועץ המשפטי לממשלה, לידיעתו ולכל טיפול שימצא לנכון, כפי שמחוייב המבקר בחוק במקרה של חשש למעשה פלילי. על פי החוק, היועמ"ש מחוייב להודיע על דרך טיפולו בנושא תוך שישה חודשים מיום שהועבר אליו המידע.

 

תגובת המשרד להגנת הסביבה: "המשרד להגנת הסביבה נדהם לשמוע מהתקשורת על ההאשמות החמורות האלו, ועד לרגע זה לא קיבל שום הסבר או מידע הנוגע אליהן. ברגע שנקבל את החומר בשלמותו, נוכל להגיב לגופו של עניין. יודגש, כי כל פעילות אנשי המשרד להגנת הסביבה בתחום זה נסמכה באופן מלא על המלצות של מומחי המקצוע בתחום מהארץ ומהעולם, ולוותה באופן צמוד על ידי הגורמים המשפטיים, לאור העובדה שהנושא נדון בערכאות משפטיות שונות".

 

תגובת עיריית חיפה: "זמן רב אנו טוענים ששיקולי ההון גוברים בצורה בלתי מוסברת על שיקולי ביטחון כמיליון מתושבי מדינת ישראל. את המידע הרב שהגיע אלינו העברנו לאנשי המבקר. למרות לחצים רבים שהופעלו עלינו עמדנו כפי שאנו עומדים כעת כי שיקולי ביטחונם של תושבי חיפה הוא השיקול העליון ורק לאחרי שנשתכנע שהוא נלקח בחשבון נסכים לדון בחלופות. מה שמסריח כמו דג מת ונראה כדג מת דינו למות, יש לשנות ב-180 מעלות את הטיפול בבחינת החלופות".

 

מכל האמוניה בחיפה (ארכיון)
 

מכל האמוניה בחיפה (ארכיון)(חדשות 10)

לפני כשבועיים אישרה המדינה את מתווה אספקת האמוניה החלופי למשק בישראל, לפיו מכל האמוניה ששוכן במשך יותר מ-30 שנה במפרץ חיפה ייסגר עד סוף השנה האזרחית. על פי המתווה, במקום המכל תוצב לחופי מפרץ חיפה אונייה ועליה כמות מופחתת של אמוניה, שתגיע למשק.

 

ההחלטת הממשלה מעוררת כעס רב בקרב ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ואנשי עמותת "צלול". "הפתרון המוצע ע"י ממשלת ישראל הוא פשוט הזוי. היא ממירה מכל מוגן, שאמנם היווה סכנה, למכל בלתי מוגן לחלוטין", אמר יהב והוסיף, "לא מבין מדוע דברים כאלה נעשים בלי להביא את מידת הסיכון לידיעת מיליון תושבים שמאכלסים את האזור".

 

פרקליט מחוז חיפה, עו"ד איתן לדרר, התבטא באופן חריף נגד הצעה זו. "עוזרים לרווחי 'חיפה כימיקלים' במקום לציבור", הוא כתב במייל לעשרות פקידים, "למעשה מדובר בהחלפת מכל קבוע וממוגן במיכל צף ובלתי ממוגן, שיתקיים ברציפות". לדרר הוסיף כי אינו משוכנע שניתן להגן על הפתרון שהתקבל בפני בג"ץ.