נפילת מוסול: סונים מהעיר מפחדים מטיהור אתני

שחרור העיר העיראקית מידי דאע"ש מהווה חדשות רעות עבור תושבי העיר הסונים, החוששים שהמילציות השיעיות שכבשו אותה יבצעו בהם טיהור אתני. בסרטון שהופץ נראים צלפים איראניים יורים באזרחים בעיר. בינתיים נסראללה מלבה את האש: "לא להסתפק בניצחון במוסול"

סונים תושבי מוסול מפחדים שהמיליציות השיעיות בעיראק, ששחררו ביום ראשון מידי דאע"ש את העיר, יבצעו בהם טיהור אתני. בסרטון שהופץ, נשמעים צלפים איראניים צוחקים בזמן שהם יורים על אזרחים סונים בעיר.


כמחצית מאוכלוסייתה של מוסול היא סונית. עבורם, דאע"ש עדיפה על שלטון שיעי. השיעים כבר ביצעו טיהורים אתניים במוקדים שונים בהם שלטו בעיראק, והסונים במוסול מפחדים שהם הבאים בתור.

 

>> שחרור מוסול - כתבות נוסופות:

צפו: לאחר הניצחון על דאע"ש - כך נראות חורבות מוסול

רצח, עינויים ואונס: הצד האפל של משחררי מוסול

ראש ממשלת עיראק הגיע למוסול והכריז: "סיימנו את כיבושה מידי דאע"ש"

 

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, היה הראשון שצייר את שחרור מוסול כניצחון שיעי היסטורי על הסונים, כשטען שהצעד הראשון לניצחון היה בפסק הלכה של איש דת שיעי, שקרא לשיעים לצאת לג'יהאד במוסול כדי לשחררה.
"אנחנו מבקשים מאחינו העיראקים שלא יסתפקו בניצחון במוסול, ואני בטוח שלא יסתפקו בכך. יש להכות בברזל בעודו חם ולא לתת לדאע"ש להשתקם", הוסיף נסראללה.

 

הקרב במוסול הביא למותם של אלפים ולעקירתם של מעל 897 אלף בני אדם. לדברי האו"ם, לא נראה כי ישנו סוף נראה לעין של המשבר ההומניטארי בעיראק, למרות ההתפתחות האחרונה בקרבות. עוד אמרו כי אלפי אזרחים יאלצו להישאר מחוץ לביתם עקב "נזק כבד שנגרם במהלך הלחימה".