היועמ"ש לכנסת: ח"כים לא יוכלו להשתתף בהפגנות מול בית מנדלבליט

בעקבות שאילתה שהוגשה אליו, הודיע אייל ינון כי חל איסור על חברי הכנסת לנצל את חסינותם, ולהשתתף בהפגנות שמוגדרות על ידי המשטרה כ"לא חוקיות". ח"כ רוזין: "על יועמ"ש הכנסת להגן על זכות המחאה וחופש הביטוי של הח"כים"

ההפגנות מול בית היועמ"ש: היועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, הודיע היום (שלישי) במכתב ששלח לח"כים כי אסור להם להשתתף בהפגנות שהוגדרו על ידי המשטרה כלא חוקיות. ינון כתב את המכתב בתגובה לשאילתה שהוגשה אליו, לאחר הפגנה שהתקיימה במוצ"ש האחרון מול בית מנדלבליט בפתח תקווה.


"לחברי כנסת, ככל אזרח, אסור להשתתף בהפגנות לא חוקיות, והחסינות העניינית לא תחול על השתתפות בהפגנה שמלכתחילה לא ניתן לה היתר", כתב ינון, "עם זאת, בשונה מאזרחים אחרים, חוק החסינות אינו מאפשר לעצור או לעכב חברי כנסת, גם אם הם משתתפים בהפגנה לא חוקית".


>> לכתבות נוספות בנושא:

20 עוכבו לחקירה בהפגנה למען חופש הביטוי בסמוך לבית היועמ"ש

הזכות להפגין: כך הפך בית היועמ"ש לזירת מאבק על חופש הביטוי

תיעוד: מני נפתלי עם יד שבורה אזוק בבית חולים לאחר הפגנה



ח"כ מיכל רוזין (מרצ), שהשתתפה בהפגנה, מסרה בתגובה: "על היועץ המשפטי לכנסת להגן על זכות המחאה וחופש הביטוי של חברי הכנסת, ועל רצונם להביע מחאה אזרחית לגיטימית. אין ספק כי חברי וחברות הכנסת הם שומרי חוק וככאלה הם מקיימים את החלטות בית המשפט".


עוד הוסיפה רוזין: "הפגנה במוצאי שבת הייתה חוקית ולא סתרה את הוראת בית המשפט, אך לצערי פרשנות המשטרה להחלטת בג"צ היא שגויה ומרחיקת לכת, ופוגעת בזכות המחאה וחופש הביטוי".

 

גם ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) מתח ביקורת על ההחלטה: "יש לאפשר למפגינים להפגין במתחם הקבוע שבו הם נמצאים בכל מוצאי שבת שאינו מול ביתו של היועמ״ש ואף במרחק של מאות מטרים מביתו. בעיניי מניעת הפגנה במרחב השכונתי ובפתח תקווה בפרט זו פגיעה משמעותית בחופש הביטוי ובדמוקרטיה הישראלית".