דרעי ורעייתו בדרכם לחקירה בפעם הקודמת (ארכיון), ללא קרדיט

המשטרה חושדת: דרעי קיבל כספים מבעלי אינטרסים כלכליים בישראל

שר הפנים ורעייתו נחקרו במשטרה במשך למעלה מ-11 שעות, בין השאר בחשד להלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וגניבה בידי מורשה. החקירה התנהלה במשך כשנה, הבוקר עוכבו לחקירה 14 ממקורביו. דרעי: "שיתפתי פעולה באופן מלא" • בידיעה: מסלול הכספים שהועברו לכאורה למשפחת דרעי

שר הפנים אריה דרעי ורעייתו יפה נחקרו היום (שני) במשך יותר מ-11 שעות במשרדי יחידת להב 433 שבלוד. על הכוונה לזמן את דרעי לחקירה במשטרה פורסם לראשונה בחדשות 10.

 

לחדשות 10 נודע כי חוקרי יחידת להב 433 סבורים שיש בידיהם תשתית  לכתב אישום בחשד כי דרעי קיבל כספים מבעלי אינטרסים כלכליים בישראל. החקירה היא בגין עבירות שחיתות ומס שביצע דרעי, כאשר גם חוקרי רשות המיסים חקרו את השר בגין עבירות כלכליות. בתום החקירה מסרה המשטרה כי השר נחקר בחשד להלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מורשה, רישום כוזב ועבירות מס.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

ישראל תבקש סיוע משפטי מגרמניה בפרשת דרעי

תלונה בחשד למרמה נגד ראש עיריית טבריה ושר הפנים

אחיו של אריה דרעי: "אני שילמתי על רוב הבית בספסופה"

 

במהלך החקירה הטיחו השוטרים בדרעי חשדות לקשרי שוחד לכאורה בינו לבין אנשי עסקים שונים. גם החשודים האחרים נחקרו בחשד לקשרי שוחד עם דרעי. אך בשלב זה, כאמור, החליטו במשטרה לייחס לדרעי שורת עבירות שונות, ללא עבירת השוחד. הסיבה לכך היא שבמהלך החקירה התברר למשטרה כי יהיה קל יותר לבסס תיק על בסיס העבירות האחרות.


דרעי הורשע בעבר בקבלת שוחד של עשרות אלפי שקלים וריצה מאסר של שנתיים מתוך שלוש השנים שנגזרו עליו בבית המשפט. הפעם מדובר בעבירות לכאורה מתוחכמות בהרבה כאשר בשעות הבוקר המוקדמות נעצרו 14 ממקורביו, בהם חבר מועצת עיריית ירושלים משה ליאון, מנכ"ל משרד הנגב והגליל אריאל משעל, ואב ובנו המיליונרים, אנשי עסקים מוכרים ששמם אסור בפרסום.

 

בתום החקירה מסר דרעי: "שיתפתי פעולה באופן מלא ועניתי על כל שאלות החוקרים. כמו שאמרתי, יש לי אמון במערכת אכיפת החוק ואני קורא לציבור להתאזר בסבלנות ולכבד את החקירה. אמשיך בעזרת השם במלוא הכוח והתנופה בעשיה הציבורית".

 

בווידאו: חקירת דרעי - כל הפרטים החדשים


כך עבדה לכאורה השיטה

חוקרי המשטרה ורשות המיסים חושדים שדרעי הזרים כספים לעצמו ולכיסי משפחתו מאנשי עסקים, בהם השניים שעוכבו הבוקר, בשני מסלולים מקבילים. במסלול הראשון נחשד כי דרעי קיבל כסף מאחיו שלמה, את הכספים קיבל האח בעסקאות נדל"ן, והעביר אותם לשר הפנים כמתנה או הלוואה.


מסלול הכספים השני עובר על פי החשד דרך עמותת "מפעלות שמחה", שבראשה עומדת אשתו יפה. אנשי העסקים העבירו את הכספים לעמותה, לכאורה למטרות חיוביות, אך בפועל הכסף יועד למשפחתו של דרעי. בין השאר בכך שהעמותה מעסיקה שלוש מבנותיו של השר, ועוד מהמעגל המשפחתי הרחב. נבדק גם האם הכסף הועבר דרך רשת מסופעת של עמותות, ששימשו כצינור להעברת כספים לעמותה של רעיית השר.

 

מעבר לכך, נבדק חשד כי דרעי השתמש בכספי העמותה לשימושים פרטיים. מנכ"ל משרד הנגב והגליל משעל נחקר בין השאר על ניגוד העניינים לכאורה שהיה מצוי בו כשעמותת "מפעלות שמחה" ביקשה תקציבים מהמשרד שתחת ניהולו. היום התברר כי החקירה שנראתה מגומגמת עד כה, היא דווקא סדורה ומגובשת ובמסגרתה נערכו גם האזנות סתר.

 

חשוד בניגוד עניינים. מנכ
 

חשוד בניגוד עניינים. מנכ"ל המשרד לפיתוח הנגב והגליל, אריאל משעל (ארכיון)(ללא קרדיט)

נגד השר הוגשה גם תלונה נוספת בענייני נדל"ן, שאינה קשורה לחקירה שהתקיימה היום, ועניינה מכירה בלתי חוקית של קרקעות בטבריה. המשטרה חוקרת את דרעי ועסקי הנדל"ן שלו מזה זמן רב: בחודש יוני האחרון פורסם בחדשות 10 כי ישראל פנתה לגרמניה במטרה לנסות לקבל מידע בנוגע לעסקה בין שלמה דרעי לבין ג'יימס שלאף, אחיו של המיליארדר הידוע מרטין שלאף.

אותו שלמה דרעי התייחס לסוגייה ודחה את הביקורת על נכסיו של שר הפנים, בין השאר על הדירה בספסופה: "קניית דירות לילדים לאחר החתונה היא נוהל מקובל בעולם החרדי", הוא אמר, "שווי הבית בספסופה הוא כמו של דירת שלושה חדרים בתל אביב ולא יותר מכך. אני גם שמתי את מרבית הכסף".

תגובת משרד הפנים:
"שר הפנים אריה דרעי אמר מהרגע הראשון כשנודע על פתיחת החקירה לפני שנה וחודשיים, כי ישתף פעולה באופן מלא ויענה על כל שאלה שיישאל. השר דרעי סומך על מערכת אכיפת החוק שתעשה את עבודתה בצורה אחראית וראויה".

 

 

"נשאל על התקופה שלפני מינוי דרעי לשר". משה ליאון (ארכיון)(פייסבוק משה ליאון)

ממשה ליאון נמסר בתגובה: "בתום מספר שעות הסתיימה חקירתו של משה ליאון בלהב 443. ליאון שיתף פעולה וענה לכל השאלות. בתום החקירה לא הוטלו עליו מגבלות כלשהן. משה ליאון מבהיר כי לא נשאל ואין לו שום קשר לנושאים השונים כפי שפורסמו היום באמצעי התקשורת".


"השאלות התמקדו בנושא נקודתי אחד בלבד בנוגע לתקופה בה אריה דרעי היה איש עסקים פרטי. כאמור, ליאון מסר את כל הפרטים הידועים לו ולא הוטלו עליו מגבלות כלשהן בתום החקירה", לשון תגובת חבר מועצת עיריית ירושלים והמתמודד לשעבר לראשות העיר".