ביקור בלי רעיונות. טראמפ, רויטרס

הרבה מילים, בלי מעשים: מה נזכור מביקור טראמפ?

פרשנות: האג'נדה שהציג הנשיא האמריקני במהלך ביקורו בישראל הייתה רדודה. בדומה לביקורים של נשיאים קודמים, טראמפ לא הציג רעיונות מלאי תוכן. ועדיין, הישראלים והפלסטינים יכולים להגדיר את הביקור כמוצלח

גלגלי האייר פורס-וואן ניתקו היום (שלישי) מהמסלול בנמל התעופה בן גוריון והנשיא האמריקני דונלד טראמפ חתם ביקור אינטנסיבי בישראל.

 

האג'נדה, כפי שבאה לידי ביטוי בדבריו של טראמפ, הייתה מאוד רדודה ומסתמן כי הוא לא מתכוון לבצע דברים קיצוניים בקשר לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסיבה לכך היא שיש לו צרות משמעותיות יותר שהוא צריך להתמודד איתן בארה"ב.

 

בסופו של דבר הרעיונות שהוצגו במהלך ביקורו של נשיא ארה"ב היו לא מוגדרים ולא מדובר במשהו שונה ממה שהתרחש בביקורים של נשיאים קודמים, שגם במהלכם לא ניתנו רעיונות מלאי תוכן. בביקורו של הנשיא הקודם ברק אובמה למשל, הייתה תחושה כי הוא הגיע לישראל בשביל לסמן וי.

 

בסופו של דבר מבחינתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הביקור של טראמפ היה מוצלח. העולם ראה שהשניים מסתדרים היטב ושהנשיא האמריקני מדבר בעד ישראל. החיבוק בין השניים וההתפעלות שנתניהו הראה במהלך נאומו של טראמפ ב"יד ושם" עשוי בסופו של דבר לקבוע את טיב מערכת היחסים בין שתי המדינות בשנים הקרובות.

 

גם מבחינת הצד הפלסטיני, ההתנהלות של טראמפ במהלך הביקור הייתה סוג של ניצחון. לאחר שבתחילה התחושה סביבו הייתה שהוא אדם קיצוני, כעת הוא אדם שניתן לדבר איתו על פתרון שתי המדינות. חשוב אבל לציין כי ההישג המוחשי היחידי של טראמפ הוא העסקאות עם סעודיה.