ניסיון למהלך הדחה? טראמפ, רויטרס

ההדלפה האמריקנית לרוסים: גורמי המודיעין מנסים להפיל את טראמפ?

הדיווח לפיו הנשיא האמריקני סיכן סוכן ישראלי בדאע"ש יצר סערה, וייתכן שלא בצדק. אירועים כאלו קראו בעבר, גם בכיוון ההפוך, ולרוב נסגרו בשקט ובחדרי חדרים. הדיווחים אודות ההדלפות, יחד עם חשיפת המזכר בנושא פלין, מגביר את המחשבה שאולי מדובר פה ברצון לראות אדם אחר בבית הלבן • פרשנות

הביקור והכאוס: ביום שאחרי הפרסום הלילה (רביעי) ולפיו דונלד טראמפ סיכן את חייו של מרגל ישראלי בדאע"ש, והגרסה שסיפק הבית הלבן מלאת החורים עדיין מעלה שאלות בדבר הצורך של הנשיא האמריקני לספק לעמיתו הרוסי מידע קונקרטי. אך עם זאת, רצף הפרסומים, יחד עם הדיווח אודות ההדלפות והמזכר שכתב קומי, מעלה תהיות אודות הכוונה שמאחריהם.

 

אחת הדרכים להסביר את רצף האירועים הללו הוא ניסיונות להדיח את טראמפ על ידי הארגונים השונים בממשל. אם אכן כך, הרי שנבנה נגדו קייס מאוד חזק, שכלל הן את הטענות לפיו הוא חסר אחריות שסיכן את הסוכן הישראלי, זאת בנוסף לחשיפה הלילה על המזכר אודות הניסיון לסגור את החקירה של היועץ לביטחון לאומי לשעבר, מייקל פלין.


>> לכתבות נוספות בנושא:

מקיין תוקף את טראמפ: "ממדי הפרשיות מזכירים את 'ווטרגייט'"

בצל פרשת דאע"ש: רה"מ נתניהו שוחח עם הנשיא טראמפ

ליברמן בתגובה ראשונה לפרשת דאע"ש: "היחסים העמוקים יימשכו"


מי שיצא להגנתו של הנשיא האמריקני שלא במפתיע הוא נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שאמר כי הדיווחים אודות ההדלפה מזויפים. "מדובר בסכיזופרניה פוליטית", אמר הנשיא. ניתן להניח שהדלפה שכזו, בהנחה וקיים סוכן ישראלי, גרמה נזק בטחוני כלשהו.

 

עם זאת מוקדם לנסות ולכמת את הנזק, כיוון שבישראל לא יודעים מה הטקסט המסוים שאמר טראמפ ללברוב. האירוע הוא בעיקר מביך לשני הצדדים, אך לא יותר מזה. זהו לא אירוע תקדימי, והוא קרה בעבר, גם למנהיגים ישראלים כלפי ארה"ב.

 

בכל המקרים הקודמים סגרו מקרים כאלו בשקט, מה שמגביר את ההנחה הסמויה ולפיה האירוע פוצץ בשל העובדה שמדובר בטראמפ. הקשר בין ישראל לארצות הברית הדוק מידי בשביל שזה ישפיע על היחסים בין המדינות, ובמיוחד בנושא של מאבק בטרור ובדאע"ש.

 

הדבר היחיד שצפוי להשתנות הם התדרוכים שיקבל טראמפ, ובמהלכם יודגש בפניו רמת סיווג המידע. ההקשר הוא מלחמת ארגוני הביון בטראמפ, וסביר להניח שישראל תמהר לסגור זאת טרם הביקור, כדי למנוע מבוכה.